Alespoň jednou za dva roky bychom měli v rámci preventivní prohlídky zjistit hodnoty hladiny cholesterolu v naší krvi. Opravdu to ale stačí?
Obvykle si myslíme, že když se vejdeme do doporučených hodnot cholesterolu v tabulce, jsme v pohodě. Takhle jednoduché to ale není. Metabolismus tuků se totiž s věkem mění a to, co bylo v normě ve třiceti, nemusí být bezpečné v šedesáti.
Věk mění pravidla
Cholesterol není jen jedno číslo. Je to dynamický ukazatel vašeho zdravotního stavu.
Celkový cholesterol je jen špička ledovce, skutečný obraz kardiovaskulárního zdraví vám ukáže kombinace dalších hodnot: LDL (tzv. špatného), HDL (tzv. dobrého) cholesterolu a také triglyceridů (tuků) v krvi. Každý z nich má jinou roli a až jejich soulad dává smysl.
Proto se pro starší lidi používá speciální lipidový test, který navíc bere v úvahu věk, pohlaví, krevní tlak, kuřáctví apod. ke stanovení jediného výsledku.
Ten pak naznačuje pravděpodobnost, zda člověk v příštích deseti letech (ne)prodělá infarkt nebo mrtvici.

A může se tak stát, že i starší člověk s lehce zvýšeným cholesterolem má menší riziko než padesátník s „krásnými“ čísly, ale s kombinací dalších rizikových faktorů.
Zásadní také je, zda už člověk do té doby srdeční příhodu či mrtvici prodělal, zda trpí cukrovkou nebo třeba chronickým onemocněním ledvin. Tito lidé by měli mít hodnoty cholesterolu ještě nižší než ostatní.
Kdy a jak často jít na kontrolu
U zdravého člověka bez rizikových faktorů stačí, když bude absolvovat lipidový test každých pět let, ideálně od čtyřiceti až padesáti let věku.
S přibývajícími léty a riziky – vysoký tlak, nadváha, diabetes, kouření – se frekvence zvyšuje na jednou ročně nebo i častěji.