Péči v kadeřnickém salonu nelze nahradit. Někdy ale zatoužíme po jiné barvě hned nebo nemáme jinou možnost, a tak se rozhodneme obarvit se doma.
Jak to udělat, abychom i s barvou z drogerie a domácími prostředky dosáhli srovnatelného výsledku barvení vlasů jako ze salonu? Poradíme vám, jak na to jít, aby výsledek byl k vaší spokojenosti.
Při výběru je zásadní zvolit správný typ barvy na vlasy a samozřejmě i odstín. Barvy se dělí podle toho, jak dlouho ve vlasech vydrží, na přelivy, permanentní nebo zesvětlovače. Každá má své výhody i nevýhody, proto si nejdřív ujasněte, co od ní očekáváte.
Změna na kratší čas: přeliv
Přeliv má střední krycí schopnost i trvanlivost. Pokud potřebujete jen oživit barvu nebo trochu změnit odstín a přesvědčit se na vlastní kůži, tedy vlas, jak vám bude slušet, nebo nemusíte řešit časté barvení odrostů, je to ideální volba.
Přelivy neobsahují tak silné chemické látky jako permanentní barvy, takže jsou k vlasům šetrnější. Vybrat si můžete ze dvou typů.
Semi-permanentní přelivy jsou vhodné pro lehké oživení barvy nebo změnu tónu. Vydrží asi 4–15 umytí, pokud ale máte více šedin, ty vám moc nezakryjí.
Trvanlivost: permanentní barvy
Demi-permanentní zesvětlovače jsou o něco silnější a vymývají se také o něco déle, asi po 10–25 umytích. Šediny však také příliš nezakryjí a třeba platinové blond s nimi nedosáhnete.
Permanentní barvy zase pronikají hluboko do vlasové kutikuly, vlasy zesvětlí a zároveň nově nabarví, takže s nimi můžete dosáhnout téměř libovolných odstínů. Moc se z vlasů nevymývají, snad jen kromě červených odstínů.
Vlasy se s nimi dají o několik tónů zesvětlovat, a navíc spolehlivě kryjí šediny. Obsahují ale více chemie – amoniak a peroxid – a po nějakém čase pak musíte pravidelně dobarvovat odrosty.
Zesvětlení a melíry
Zvláštní kategorií mezi barvami na vlasy tvoří prášky a krémy určené k melírování a zesvětlování vlasů. Můžete s nimi zesvětlit vlasy až o sedm tónů, přičemž jde o nevratný proces. Tyto barvy mají opravdu výdrž. Pokud je vaše přirozená barva tmavší, nevyhnete se ani dobarvování odrostů.
Jdeme na to
Máte už krabičku se svou vybranou barvou doma? Každá barva může mít postup trochu jiný, proto si nejdřív pečlivě přečtěte přiložený návod a mějte ho po celou dobu barvení před sebou.
Krok za krokem
Nachystejte si všechny potřebné pomůcky.
Kromě barvy a vyvíječe, který aktivuje barvu a zajišťuje lepší výsledky barvení, budete potřebovat ochranné rukavice (často bývají součástí balení), staré tričko nebo ručník, které vám nebude líto zničit, misku na barvu a štěteček na barvení, hřeben a hodinky nebo kuchyňskou minutku.
Před barvením vlasy důkladně rozčešte kartáčem, abyste z nich odstranili zbytky stylingových přípravků. Pak je rozdělte na základní křížovou pěšinku, tj. od jednoho ucha přes temeno k druhému uchu, a od čelních partií přes temeno k týlu.
Nanášení barvy
Barvu připravte podle návodu a ihned začněte s aplikací – směs je totiž aktivní jen po určitou dobu. Ve většině případů začněte barvu nanášet odzadu, tedy od krku, postupujte směrem nahoru a poté přejděte k předním partiím.
Pokud ale máte vlasy kolem spánků a nad čelem prošedivělé, začněte od těchto partií, aby měla barva delší čas na to, uchytit se. Poté ji nanášejte po sekcích, pramen po prameni, docílíte tak rovnoměrné barvy.
Pokud máte odrosty, začněte nejprve u nich, pak pokračujte do délek a nakonec konečky. Po nanesení barvy je dobré vlasy pročesat hřebenem, předejdete tak nerovnoměrnému rozložení barvy.
Víte, že…
… barvu je lepší nanášet na 1–2 dny nemyté vlasy? Pokožka hlavy je tak lépe chráněna.
… barva se ve většině případů aplikuje na suché vlasy?
Dobré rady:
• Při domácím barvení se raději nepouštějte do výrazných změn.
• Před barvením naneste na obličej mastný krém, neulpí tak na něm případné skvrny
od barvy.
Jsem celkem ráda, že se dá barvit i doma, protože já na salon moc času nemám. Ale jak vybrat správnou barvu, to teda fakt nevim. 😊