Začíná nenápadně, ale může se z ní vyvinout vleklý problém, kterého se jen tak nezbavíte. Řeč je o nehtové plísni.
Plíseň není jen záležitostí lidí, kteří nedbají na hygienu. Stačí se třeba projít bez pantoflí kolem bazénu nebo ve sprchách, případně přijít do styku s kontaminovaným předmětem, například ručníkem.
Jak ji poznáte
Plíseň obvykle začíná na konci nehtu nebo pod ním a postupně se rozšíří na celý. Pokud pronikne do nehtu, může se šířit se v celé nehtové ploténce. Nezastaví ji ani nalakované nehty, na nich si naopak plísně nemusíte hned všimnout.
Zpočátku je to bílá nebo žlutá skvrna, která se postupně zvětšuje, barva se mění na hnědou, nazelenalou až černou. Povrch zhrubne a nehet se stává křehkým, může se i deformovat. Někdy zasáhne i jeho okolí, což může způsobit zarudnutí nebo i otok.
Chce to čas a trpělivost
Čím dříve zahájíte léčbu, tím větší je šance na úspěšné vyléčení. Plísně mohou být vůči léčbě velmi odolné. Pokud prostředky z lékárny nepomáhají, je potřeba navštívit lékaře dermatologa.
Ten vám může předepsat antifungální léky v tabletách nebo kapkách, které pomohou odstranit infekci zevnitř. Léčba však bývá poměrně obtížná a trvá několik týdnů až měsíců, v případě zanedbané plísně i let.
Co ještě pomůže
Likvidaci plísně můžete podpořit koupelemi nohou. Do lázně přidejte 2 lžíce octa nebo pár kapek čajovníkového olejíčku, ten můžete také nakapat přímo na postižený nehet.
Zkusit můžete koupele s „chytrou“ houbou z lékárny – tahle kanibalská houba ty parazitní doslova požírá. Pomáhá také koupel v teplé vodě s hrstí ovesných vloček.
Dobré rady
• Proti plísním lze využít i laserovou terapii, vyžaduje ale opakované návštěvy u lékaře
• Noste vzdušnou obuv a pravidelně ji dezinfikujte