nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Hrady a zámky, kde straší – Česko
Hrady a zámky, kde straší – Česko

Vydejte se s námi na hrady a zámky za poznáním, ale i za příběhy a napětím. Na některých vás totiž bude možná až mrazit, protože se tam dějí divné věci. Ale uklidníme vás, domů se vrátíte v pohodě, a ještě obohaceni o zážitky.  

Červená Lhota

Skvost mezi zámky oplývá romantikou miniaturního skalnatého ostrůvku a chytí vás za srdce, i když ho teď neobklopuje voda rybníka. Probíhá totiž obnova historické hráze. Pohled na zámek je i tak pohádkový – však pohádek se tady i mnoho natočilo.

Že je řeč o skvostu, a přitom tu také straší? Jak to jde dohromady?

Krásná zámecká paní Johanka měla jakési nestoudné pletky. Zpronevěřila se Bohu a vyznávala protestantskou víru. Za to si pro ni oknem přiletěl ďábel. Rozbil ji hlavu o zeď a její krví namaloval kříž.

Duch paní Johanky chodí po Lhotě a v jejím okolí dodnes a v rukou prý drží ten kříž.

Červená Lhota - Už když si ze tří prohlídkových okruhů zvolíte ten základní, tak uvidíte byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartensteinů. Červená Lhota - Při prohlídce se také dozvíte, že se tu nenatáčela jen Zlatovláska, ale i Pan Tau. Střekov - Majestátní hrad Střekov se vypíná na černé skále, která ční od hladiny Labe do výšky zhruba stovky metrů. Střekov - Za inspirací sem jezdili K. H. Mácha, J. W. Goethe i Karel May. Jindřichův Hradec - V říjnu tu lze absolvovat výběrový prohlídkový okruh, který končí v unikátním Rondelu. Jindřichův Hradec - Renesanční kašna na 3. nádvoří zámku je opatřena bohatě zdobenou kovanou mříží. Zvíkov - Do konce října zde můžete navštívit i čtyři výstavy, jejichž vstupné je součástí vstupenky na hrad. Zvíkov - K nejcennějším stavbám hradu patří kaple sv. Václava, zachovaná v podobě, jakou měla ve 13. století. Zvíkov - V dobách politické nestability plnil hrad především funkci vojenské pevnosti, k čemž jej předurčovala i jeho poloha...   Pernštejn - Můžete tu absolvovat osm prohlídkových tras, ale předem si lze objednat i speciální prohlídku. Pernštejn - Zdejší Bílá paní se prý pohybuje úplně bezhlučně a mlčí. Když má bílé šaty, obávat se jí nemusíte. Pernštejn - Na Pernštejně se seznámíte také s kratochvílemi zdejšího hradního pána. Hasištejn - Hrad Hasištejn je přístupný individuálně, vstupné činí 50 Kč, snížené 30 Kč. Hasištejn - Na dosah hradu se můžete občerstvit nebo i ubytovat v příjemném Pytloun hotelu.

Střekov

Až se po strmější cestě dostanete k hradu, jehož silueta je krásně patrná už při pohledu z Ústí nad Labem, mezi chátrajícími zdmi uslyšíte srdcervoucí nářek. Ozývá se prý zejména za deště. V první chvíli myslíte, že je to meluzína, jenže omyl!

Je to duch utrápené dcery hradního pána. Vyhublá dívčí postava, oděná v šat Bílé paní, se prý sápe po drsném útesu, aby viděla přízrak svého milého, který zemřel v hradní hladomorně. Ale odtud raději pryč, však je tady mnohé jiné hodno poznání.

Dochoval se tu Rytířský sál, válcová gotická věž, hradní kaple i hradní palác. Z terasy je nádherný výhled na město a labské údolí. A na hladomornu vás přejdou myšlenky ve zdejší gotické restauraci.

Jindřichův Hradec

Hrad přestavěný na zámek v půvabném jihočeském městě je opředený pověstí o paní Perchtě z Rožmberka. Provdala se za Jana z Lichtenštejna, který svoji nebohou manželku drsně týral.

Ale také za to zaplatil – když pak na smrtelné posteli prosil svou drahou polovičku o odpuštění, nepřijala jej.

Tím pádem se ale stala obětí kletby, a její duch se údajně čas od času na zámku zjevuje dodnes. Když mělo přijít na svět děťátko, byla oděna celá v bílém, když naopak ohlašovala smrt, měla černé rukavice. V říjnu zde v rámci tzv. výběrového okruhu uvidíte to nejzásadnější z celého areálu.

Hasištejn

Prohlídku hradu můžete sloučit s výletem do Krušných hor. Zřícenina gotického hradu se nachází u obce Místo, poblíž Kadaně. Přístup k hradu je pohodový, přijedete až k jeho bráně.

Hrad má několik nádvoří, kdy musíte vždy přejít přes dřevěný most. Prohlídka zde probíhá bez průvodce, ale i tady skrývá zdivo hradu hrůzostrašnou pověst.

Hradní pán svého času odjel do daleké ciziny a jeho jediná dcera se zamilovala a bez svolení otce provdala za potulného rytíře. Po návratu hradní pán v nezkrotném hněvu tuláka zabil a vlastní dceru dal zazdít.

V zoufalství se prý pak vrhl s koněm do propasti.

Zvíkov

Kdo jej viděl, ten pochopí, proč je hrad na soutoku Otavy a Vltavy nedaleko Písku skvostem stavitelského umění. Královský původ rodu Přemyslovců a zachovalá starobylost s uměleckou výzdobou řadí Zvíkov na přední příčky českých hradů.

Právě tady ale podle pověsti řádil Zvíkovský rarášek, skřítek s červenou čepičkou, jehož oči svítily jako žhavé uhlíky a podivně vyluzovanými zvuky okrádal hosty o spánek. Dnešní návštěvníci si ale hrad pochvalují, neboť moc příjemné má i podhradí.

Na louce si můžete rozložit svůj piknik nebo si zakoupit občerstvení v blízkém kiosku. A překvapí vás jedna pozoruhodnost – soukromá prohlídka hradu, která může být i bez průvodce.

Pernštejn

Tato chlouba našich hradních staveb se nachází asi 40 km severozápadně od Brna. Již v podhradí vás zaujme krásně upravená Vrchnostenská zahrada. Přímo k hradu se pak dostanete po lesních a parkových cestách za cca 20 min chůze.

Během prohlídky hradu spatříte hodinovou věž s kaplí a sakristií, zrestaurované nástěnné malby hradního paláce, ale také se dozvíte, že zde straší. Můžete tu potkat zádumčivou Bílou paní.

Když se převlékne do černých šatů, nepředznamenává to vůbec nic dobrého. Děs ve vás vyvolá i pohled na kámen s tajemným nápisem, věštící smrt. Kdo na něj sáhne, do roka prý zemře. Takže nesahat!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
sdílejte článek
Předchozí článek
Další článek
Související články
Venku je tak krásně! Byla by škoda sedět doma a nenechat se zlákat na procházku naší malebnou krajinou. Zpestřete si výlet nějakou naučnou stezkou. Na výběr jich je mnoho. Cesta kolem Světa Na Šumavě existuje mnoho pěkných naučných stezek. Zdejší nádherná příroda je totiž pro dlouhé procházky jako stvořená. Vyrazte na výlet například kolem řeky Vydry, […]
Dovolená v Egyptě nemusí znamenat pouhý odpočinek v all-inclusive hotelu s výhledem na čistý bazén, povalování na pláži a koupání v průzračném moři. V této oblasti můžete prožít i aktivní dovolenou, cestovat za památkami a ochutnat vynikající místní jídla. Když se řekne Egypt, nejspíš se většině z vás vybaví pyramidy a další starověké památky. Těmi sice tato […]
Chcete zažít dokonalou exotiku jen za cca 4 hodiny letu z Česka? Vydejte se do Egypta! Je magickou kolébkou starověké historie, protéká tu životodárný Nil, a navíc se na břehy Rudého moře dostanete jen za několik tisíc. Egypt je díky poloze na severu Afriky vyhlášený mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí sice mohou […]
Do Turecka lidé létají jak za historií a orientální atmosférou, tak také za šnorchlováním v průzračně čistém moři a ničím a nikým nerušenou relaxací na pláži s drinkem v ruce. Na výběr máte z nespočtu krásných letovisek, kde se nebudou nudit ani vaše vnoučátka, pokud budou cestovat na dovolenou s vámi. Nejkrásnější pláže v Alanyi Jedním z těch vůbec nejoblíbenějších tureckých letovisek je Alanya. Čeká vás na sedmdesát kilometrů pláží s tyrkysovým Středozemním […]
reklama
Partnerské vztahy
Jak dál, když vypukne partnerský boj?
V hádce někdy používáme slova rychleji než rozum. Pokud nechcete zničit váš vztah, měla byste si dát pozor na to, co v návalu emocí říkáte. Umění dobře se pohádat ovládá jen málokterá z nás. Pokud k takovým přebornicím nepatříte a nechcete zakončit rozepři rozchodem, raději se vyvarujte některých ukvapených reakcí. Pochvala místo kritiky Dospělý člověk se dokáže přizpůsobit přáním druhého […]
Rázný rozvod přímo v ložnici
Večer spolu usínat a ráno se vedle sebe probouzet je hezké, ale když ráno padáte únavou, neboť muž chrápe jako medvěd, oddělené spaní vám může zachránit vztah! Společná ložnice a postel se staly standardem. Jenže stále víc lidí dává ve vztahu přednost oddělenému spaní před tím společným. Pro takzvaný ložnicový rozvod se rozhodne zhruba třetina párů, častěji […]
Nevěrný jednou, nevěrný znovu?
Víte o minulosti nového partnera vážně všechno? Doporučujeme zaměřit se na jeho dosavadní vztahy a prošetřit, co bylo příčinou jejich selhání. Na začátku každého nového vztahu se mezi milenci pokaždé objeví otázka: Proč vlastně skončil jeho předešlý vztah? Logicky, všichni chtějí vědět důležité informace o svém partnerovi, znát jeho kostlivce ve skříni a udělat si obrázek o tom, co je případně může čekat. […]
Kdy má pauza svůj význam?
Může váš vztah uzdravit, když si od sebe odpočinete? Někdy je lepší dát si na čas pauzu než vztah ukončit rovnou. Záleží na tom, co od odloučení čekáte vy a také on. Jaká rizika i výhody vás čekají? Odloučení je pokaždé krajní krok, a tak k němu sáhněte až po zralé úvaze. Pauza může v krizové fázi vztahu dvěma rozhádaným lidem, […]
Cestování
Gran Canaria je klenot souostroví
Najdete tu sopečné hory, dlouhé pláže i písečné duny. K výletu po oceánu si tu můžete vybrat loď s proskleným dnem, kopii plachetnice Kryštofa Kolumba nebo katamarán. Hlavní z Kanárských ostrovů, Gran Canaria, vás upoutá svou rozmanitostí. Ať už hledáte destinaci na aktivní dovolenou, chcete si vyhodit z kopýtka v nějakém baru, nebo si s rodinou odpočinout na pláži, tady si to […]
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
Krásné počasí přímo ponouká k podniknutí výletu! Co takhle si udělat nějakou dobrou svačinku a vyrazit tam, kde to navzdory letošním nenadálým mrazíkům voní po ovoci? Mandloňové sady v Hustopečích V roce 2012 vznikla v Hustopečích u Brna unikátní rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Měří 17 […]
Vydejte se na výlet!
Jaro nás pobízí nejen do kroku, ale možná i do skoku. Vydejte se na nějaký pěkný výšlap. Rozkvetlá země se vám předvede ve své svěží kráse. Úchvatné krápníkové jeskyně Nádherný kousek přírody leží nedaleko Brna. Slavná propast Macocha, jejíž hloubka je 138,4 metru, určitě stojí za návštěvu. Kouzelných krápníkových jeskyní je tu přes tisíc, ne všechny […]
Objevujte krásná lázeňská města
Česko patří k zemím, které významně přispěly k rozvoji a celosvětovému významu lázeňství. Proto stojí za to naše překrásná lázeňská města navštívit! Na jaře je ten správný čas… Třeboň – Nikde nenajdete tolik rybníků Díky velkému bohatství vodních zdrojů je často nazývána „městem rybníků“. Třeboň a její okolí tvoří přírodní biosférickou rezervaci pod záštitou UNESCO. Historické jádro města, renesanční […]
Krása a zdraví
Jak vylepšíte oční linky?
Ačkoli je přirozené líčení trendem, není pro každou z nás. Oční linky jsou sice věčné, jejich použití se však liší podle věku i barevného typu. Klasická tužka Hodí se pro denní nošení a zvládnou ji i začátečnice. Použijte kajalovou tužku – čím měkčí, tím lépe vám to půjde. Klasická linka by neměla být všude stejně silná. Začněte u vnitřního koutku, […]
Nejen na barvě záleží…
Spousta žen si vlasy barví doma. Jak to ale udělat, aby se při tom vlasy neničily? Síla olejů Začněte u výběru barvy – zvolte takovou, která obsahuje přírodní oleje. Nejčastěji to bývá olivový, avokádový nebo arganový. Oleje v sobě totiž skrývají vitaminy i minerály a vlasy během barvení vyživují, uhlazují a hydratují. Pronikají do struktury vlasů spolu s barvicími pigmenty, a zmírňují […]
Když bolí zápěstí: co vám pomůže?
Syndrom karpálního tunelu nehrozí jen těm, kdo pracují denně u počítače. Důležitá je prevence i včasná léčba. Obvykle to začíná nenápadně: mravenčení, brnění nebo tuhnutí prstů, které po protažení zase přestane. Postupně ale začne bolet i zápěstí a bolest může začít vystřelovat až do paže. Proč se to děje? Karpální tunel je místo mezi zápěstními kůstkami, jímž vedou šlachy, […]
Oči jako v bavlnce
Sluníčko už praží ostošest, což je skvělá zpráva. Vytáhněte ze skříně sukýnky a lehké šaty a také sluneční brýle. Opravdu ale máte doma takové, které vás skutečně ochrání před UV zářením? Slunce sice krásně hřeje, ale dlouhodobé sluneční záření může poškodit vaše oči. Třeba takový šedý zákal mají na svědomí právě ostré sluneční paprsky. Proto je nesmírně […]
Magický svět
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe […]
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes […]
Vydáte se k moři, nebo raději do odlehlých končin?
Léto se nezadržitelně blíží, a tak je na čase popřemýšlet, kde strávit tu nejlepší dovolenou. Ne vždy se to podaří, ale je skvělé jít svému ideálu alespoň trochu naproti. Třeba s pomocí hvězd, které vám poradí, kde se právě vy budete cítit nejlépe. BERAN (21. 3. – 19. 4.) Berani jsou šťastní, když se kolem nich […]
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
0
Would love your thoughts, please comment.x