Podzim je krásné období, pokud je hezké počasí, příroda hýří barvami a vysoké teploty už nás nesužují. Tak proč se často cítíme tak unavení?
Místo abychom se spokojeně brouzdali šustícím spadaným listím, stěžujeme si na nepříjemnou únavu, nedostatek energie, nic nás netěší a máme melancholickou náladu. Čím to je?
Cítíte se smutní a unavení?
Podzimní únava může postihnout každého z nás a jde o regulérní zdravotní stav, kterému se říká sezonní afektivní porucha neboli zkratkou SAD (což je docela trefné, protože „sad“ v angličtině znamená „smutný“).
Tenhle stav postihuje lidi při střídání ročních období, nejčastěji však při příchodu podzimu nebo zimy. Příznaky se u každého mohou trochu lišit, od mírného podráždění přes nedostatek energie až po depresi.
Co to způsobuje?
Přirozené změny, které přicházejí s přechodem léta na podzim, mohou ovlivnit náš tělesný systém tak, že se dostane z rovnováhy.
Najednou je méně slunečního světla, což způsobuje mimo jiné vyšší produkci spánkového hormonu melatoninu, takže se cítíme víc ospalí. Také poklesne tvorba vitaminu D, který se vytváří při vystavení kůže slunečnímu záření.
A nedostatek „déčka“ má vliv nejen na naše kosti, ale i na zvýšený pocit únavy. Méně pobytu na čerstvém vzduchu tělu také neprospívá. Také máte tendenci více jíst a méně se hýbat?
To vše přispívá k rozvoji podzimní únavy. Na každého to samozřejmě působí jinak, někdo SAD ani nepocítí, jiný se utápí v černých myšlenkách. Dobrá zpráva ale je, že se takové rozpoložení dá překonat.
Vyhlaste jí boj
Naštěstí je toho docela dost, co můžete udělat, aby na vás chmury a únava nemohly. Neházejte flintu do žita a podzimním splínům se aktivně postavte. Zkuste se zaměřit na zdravou a vyváženou stravu, ta pomůže tělu předcházet nemocem.
Dopřejte si zdravé tuky, které jsou důležité i pro produkci hormonů. Najdete je třeba v tučných rybách, jako je losos, olivovém oleji nebo avokádu. Zaměřte se na sezonní potraviny – jablka, hrušky, švestky, hroznové víno dýně, cukety…
Neseďte v koutě
Když budete sedět doma a poddávat se jen melancholii, tím si rozhodně nepomůžete. Přemožte se a nevzdávejte cvičení, nebo s ním začněte. Pohyb pomáhá imunitnímu a kardiovaskulárnímu systému a zvyšuje hladinu serotoninu.
Nemusíte chodit do fitka, taková půlhodinová procházka na vzduchu udělá taky své. Vyhledávejte hezké zážitky, když se rozhlédnete, najdete jich dost – přečtěte si knížku, zajděte do kina či divadla, navštivte přátele.
A pokud potřebujete trochu „nakopnout“, nasaďte si „podzimní energetickou kúru“ s některým z doplňků stravy pro vitalitu, kterým doplníte chybějící vitaminy i minerály.
Odpočívejte
I melancholie má něco do sebe. Uvařte si čaj, zabalte se do deky a jen tak přemýšlejte o čemkoli. I taková chvíle má očistné účinky.