Začali jste po delší době cvičit a bolí vás „celý člověk“? Zlenivělým svalům někdy trvá delší dobu, než se zase dostanou do kondice.
Pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava a duševní pohoda pozitivně ovlivňují naše zdraví. Byla by škoda nechat se odradit počátečními obtížemi, jako je třeba bolest svalů. Poradíme vám, jak na ně.
Začněte zvolna
Většina lidí začne cvičit s představou rychlých viditelných výsledků. Pokud ale začátek „přepálíte“, může dojít k přetížení a nepříjemným bolestem svalů, které by vás mohly od další snahy odrazovat.
Při silné svalové bolesti se může dočasně zhoršit pohyblivost či omezit rozsah hybnosti. Svaly se pak pomaleji regenerují a hrozí i riziko zranění. Tudy prostě cesta nevede.
Proto je dobré se cvičením začít raději z pozvolna a opatrně. Většina začátečníků nepřikládá zahřátí svalů před a po sportování význam.
Protáhněte se
Zahřátí svalů je ale důležité, pomáhá svaly uvolnit a bránit jejich přetížení nebo natržení. Na úvod cvičení zařaďte 5–10 minut středně náročné aktivity, např.cvičení na rotopedu, běh na pásu či veslování na trenažeru. Po tréninku svaly pořádně protáhněte pomalým strečinkem.
Ten spočívá v držení protahovaného svalu v natažení po dobu několika desítek sekund, a to nejméně 3× pro každý sval, který chcete protáhnout. Každý cvik můžete opakovat 8–10×. Pomůže vám to uklidnit tělo, zlepšit flexibilitu a podpořit regeneraci svalů.
Zkuste masáže
Před i po tréninku je také dobré, a navíc i velmi příjemné promasírovat svaly nějakým hřejivým masážním krémem z lékárny. A ve dnech, kdy necvičíte, si dopřejte klasickou masáž.
Přispěje ke zlepšení celkové regenerace a přinese vám úlevu od bolesti, ztuhlosti nebo napětí svalů.
Dobré rady
• Po cvičení je důležité si dopřát kvalitní odpočinek a spánek.
• Pro správnou regeneraci svalů je nezbytný dostatečný příjem bílkovin.