Listopad je měsíc plic. Právě v tuto dobu na ně útočí viry a bakterie způsobující infekce dýchacích cest, o covidu nemluvě. Proto bychom se o ně měli dobře starat.
Denně se nadechneme asi 22 000×. Pokud dýcháte správně, můžete tak nejen zlepšit celkovou fyzickou kondici, ale také předcházet bolesti hlavy, depresím a úzkostným stavům.
Podpořte orgán
Zdravé plíce se snáze ubrání útoku nemocí. Kromě dodržování zdravého životního stylu, sportování a procházek v přírodě na čerstvém – a čistém – vzduchu toho můžete udělat ještě víc. Stejně důležitý je i odpočinek a kvalitní spánek.
Podpořit činnost plic můžete i pomocí bylinek, například šalvěje, divizny, jitrocele, řebříčku, tymiánu, oregana či lékořice. Nebo si pořiďte čajové směsi či tinktury pro zdravé plíce. Laskavost jim prokážete, když si třeba z plných plic zazpíváte.
Pokud se zpívat stydíte nebo si myslíte, že to neumíte, zkuste to třeba o samotě v koupelně. V dnešní uspěchané době spousta lidí dýchá nedostatečně. Přitom nejen plíce, ale celé tělo je ke správnému fungování potřeba dobře zásobit kyslíkem.
Z plných plic
Při nádechu by měl vzduch proudit až dolů do břicha a pánve, potom je zase nutné ho lehce vydechnout. Když jsme například ve stresu, ale třeba i v sedavém zaměstnání, dýcháme jen mělce a jsme křečovitě sevření. Vzduch se pak do břicha jen tak nedostane a zásobování kyslíkem vázne.
Pokud si na mělké dýchání zvykneme, postupem času to oslabí sílu našich dýchacích svalů. Vytváří se také napětí v horní části těla, které může změnit celkové držení těla a poškodit naše zdraví.
Obvykle to, jak dýcháme, prakticky nevnímáme. Zkuste se chvilku zaměřit na svůj dech a zjistit, jak na tom jste. Pokud dýcháte mělce, můžete to zvrátit.
Roztažení hrudníku
Kromě pravidelných sportovních aktivit můžete zkusit třeba následující dechová cvičení. Vestoje se několikrát se svěšenými pažemi nadechněte a vydechněte.
Pak rozšiřujte hrudní koš tím, že budete paže natahovat střídavě vzhůru a do strany. Dech nechte proudit několikrát zhluboka dovnitř a ven. Posaďte se do tureckého sedu nebo si lehněte na záda.
Dýchání do břicha
Vsedě ruce položte na stehna, záda narovnejte, pokud ležíte, nechte ruce volně podél těla a nohy na šíři boků. Pak se zhluboka nadechněte a nechte vzduch proudit přes plíce až do břicha.
Krátce dech zadržte a poté vzduch zase od břicha přes plíce vypusťte ven. Soustřeďte se na to, abyste ho vydechli všechen.
Rytmus 4–7–8
Pokud se potřebujete uklidnit nebo máte problémy s usínáním, vyzkoušejte tuto dechovou techniku. Pohodlně se posaďte nebo ulehněte do postele a dejte si špičku jazyka na horní patro.
Zhluboka se nadechněte nosem a při tom počítejte do čtyř. Pak zadržte dech, počítejte přitom do sedmi. Nakonec vydechněte ústy po dobu osmi sekund. Postup opakujte čtyřikrát nebo do doby, než usnete.
Víte, že…
•… 70 % odpadu z těla se vylučuje právě plícemi?
•… kapacita plic u zdravých dospělých je asi 5 l, u trénovaných sportovců až 7 l?