Velikonoce jsou obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara, časem stráveným s rodinou i s ochutnáváním božských dobrot. Kde si letos užijete tu nejlepší zábavu?
Velikonoční Mikulov
Oblíbený moravský velikonoční jarmark se bude konat ve dnech 29. 3. – 31. 3. 2024 na jižní Moravě v Mikulově.
Program nabídne hudební a taneční vystoupení různých žánrů, pro nejmenší zde budou také připraveny výtvarné dílničky či divadelní představení. Chybět nebudou ukázky tradičních řemesel, ochutnávky vín nebo velikonočních gastrospecialit.
Hlavní program se pak koná v samém centru města na Náměstí. V historickém jádru města se nachází památková rezervace, která uchovává odkaz architektonické a umělecké tvorby už od 13. století.
Patří k ní například zdejší zámek, který stojí na skalním útesu, Břitová věž, Dietrichsteinská hrobka nebo Sgrafitový dům U Rytířů.
Úštěcké Velikonoce
V Úštěku, malebném městečku v Ústeckém kraji sotva 20 km od Litoměřic, uvidíte v rámci zdejších Velikonoc řadu souborů. Akce se koná 30. 3. od 9 do 18 hod a chybět nebudou ani pouliční divadla.
Součástí je velký dobový velikonoční jarmark, vystoupení a průvod folklorních souborů a divadel, malování kraslic, obří slepice na chůdách s vejcem či pletení pomlázek a loutková scéna se soutěžemi pro děti.
Projít se můžete také po městě, kde na vás čeká několik zajímavých staveb, např. Městský hrad, synagoga a rabínský dům nebo kousek od města Minimuzeum Lovečkovice.
Slavnost můžete spojit i s návštěvou Kalvárie Ostré, což je barokní poutní místo, které leží asi 1,5 km od Úštěku.
Velikonoční trhy v Poděbradech
Oblíbená třídenní akce bez vstupného se i letos koná v Poděbradech, ve dnech 29. – 31. 3., a to vždy v 10–18 hod. Prodávají se tu originální řemeslnné produkty, které představí přímo jejich výrobci, od ručně tkaných textilií až po jedinečnou keramiku a šperky.
Plno bude také tradičních pochutin i báječného občerstvení – těšit se můžete na domácí sýry, uzeniny i osvěžující limonády. Děti potěší dobový kolotoč, tematické hry i jiné vzrušující aktivity.
Později nezapomeňte na procházku po zdejší Kolonádě profesora Libenského, která bude skvělým zakončením krásného dne.
Velikonoce na Sovinci
Na hradě Sovinec v okrese Bruntál vás čekají průvodci v kostýmech a bohatý doprovodný program! To vše ve dnech 29. 3. – 1. 4., během nichž uvidíte tanečnice, šermíře i jiné zajímavosti.
Hrad pochází už ze 14. století a historie tu na vás dýchne z každého koutu. Zastavit se ale můžete i v muzeu Jiříkov, kde zažijete historii města na vlastní kůži, nebo u největší dřevěné sochy u nás – vládce hor Praděda.
Vysoká je 10,5 metru, váží 18 tun a výtvarník Jiří Halouzka ji tvořil 4 roky. Zároveň jde o největší samostojící sochu v Evropě, která se dočkala zápisu do Guinnessovy knihy rekordů.
Jarmark na zámku Kozel
Svátky jara můžete oslavit velikonočním jarmarkem na zámku Kozel, který byl postaven zhruba 15 km od Plzně tzv. na zelené louce a dodnes neprodělal žádnou přestavbu.
Velikonoční program je připraven tak, aby uspokojil všechny věkové kategorie! Jarmark proběhne 31. 3. – 1. 4. a uvidíte zde mimo jiné i pestrou nabídku ručních výrobků.
Chybět nebude lahodné občerstvení včetně domácích produktů a naskytnou se vám možnosti aktivitního vyžití pro celou rodinu.
Talentovaní řemeslníci zde budou prodávat své největší chlouby. Děti si užijí zábavu na atrakcích. Vstup je zdarma a zastavit se tu lze v oba dny od 10 do 18 hod.
Sedlecká pouť v Kutné Hoře
Jedna z největších a nejoblíbenějších poutí u nás je ta Sedlecká v Kutné Hoře. Každoročně přiláká tisíce návštěvníků a letos si ji můžete užít právě na Velikonoce.
Konat se bude ve dnech 28. 3. – 1. 4. a chybět nebude pestrá nabídka atrakcí stejně jako nabídka mnoha sladkých či slaných dobrot. Již tradiční akce proběhne u katedrály Nanebevzetí Panny Marie, zapsané mezi památkami UNESCO.
Velikonoční výlet tak můžete spojit s návštěvou slavné kostnice nebo Českého muzea stříbra. Za pěkného počasí si nenechte ujít ani procházku k rozhledně na Kaňku. Na vrchu vyhlídky najdete dobrou kavárnu.
Velikonoční tradice jsou super way jak trávit čas s rodinou. Jarmarky jako v Mikulově nebo v Úštěku přidávají k našemu kulturnimu dědictví. Je dobrý, že článek upozornil na různé lokality. Snad si některý z nich stihnu užít.
Je skvělé, že se takové tradiční akce pořádají a přinášejí do našich životů kousek historie a kultury. Mikulov mám moc ráda a tenhle jarmark určitě doporučuji. Vždy tam najdete cosi inspirativního.
U nás ve městě na velikonoce vždycky chodíme ven s rodinou, ale Mikulov by byl určitě zajímavej výlet. Možná se tam letos na jarmark podíváme. Moc ráda bych si tam vyfotila ty tradiční řemesla a architekturu.