Podzim je tu a přináší nám plnou náruč barevných plodů. Nasbírali jste si šípky, rakytník či kaštany? Podívejte se, s čím vším vám teď mohou pomoci.
Kromě barevné krásy je podzim dobu plískanic a pochmurného počasí, a tím pádem i nachlazení a zvýšené únavy. Příroda nám naštěstí nabízí pomocnou ruku v podobě plodů, které posilují imunitu a pomáhají se s nástupem studených měsíců vyrovnat.
Šípky
Sytě červené plody šípkové růže jsou bohaté hlavně na vitamin C a antioxidanty. Šípkový čaj pomáhá při nachlazení nebo chřipce. Ale to není všechno. Šípky totiž prospívají i správnému fungování trávicí soustavy a doporučují se proti zácpě.
Čaj léčí problémy se žaludkem, zmírňuje křeče a příznivý vliv má také na ledviny a močové cesty.
Šípkový čaj můžete popíjet také v případě, že se snažíte hubnout, protože látky v šípcích obsažené zlepšují odbourávání glukózy v krvi a brání tak nadměrnému ukládání tuku.
Rakytník
Pořádnou dávku vitaminu C v sobě skrývají i oranžové kuličky rakytníku, a kromě toho i vitaminy A, B, D, E a navrch spoustu dalších, zdraví prospěšných látek. Z vymačkané šťávy můžete vyrobit sirup nebo olej, plody zavařit nebo z nich vyrobit marmeládu.
Použít můžete také jeho listy, stačí je nasušit a pak z nich uvařit čaj proti nachlazení, rýmě i na zlepšení zdravotního stavu po nemoci.
Jeřáb ptačí
Červenooranžové jeřabiny bývají trochu opomíjené. Možná proto, že čerstvě natrhané mohou dráždit trávicí soustavu nebo způsobovat bolest hlavy. Když je ale usušíte, nebo povaříte, jsou naprosto zdraví nezávadné.
Vyrobit z nich lze sirup, marmeláda nebo kompot. I ony obsahují velké množství vitaminu C a antioxidanty, a působí preventivně proti zánětům.
Černý jeřáb
Známe ho i pod názvem arónie a je častou ozdobou podzimních zahrad díky svým sytě červeně zbarveným listům. Jeho plody vypadají jako klasické jeřabiny, jen mají černou barvu.
Jeřáb černý obsahuje antioxidanty a řadu minerálů, například železo, hořčík, draslík nebo měď.
Je možné ho využít jako náhradní sladidlo bez obsahu cukru. Podobně jako jeřabiny si můžete jeho plody usušit či zavařit a vyrobit z nich šťávu, víno, marmeládu či sirup, který lze použít i jako přírodní sladidlo.
Kaštany
Lesklé hnědé kaštany vypadají v podzimní přírodě hezky, ale k jídlu se nehodí. Můžete si z nich ale vyrobit například obklad na bolavé klouby. Stačí dvacet kaštanů pokrájet, dát do sklenice, zalít francovkou a nechat dva týdny v chladu.
Pak slijete a použijete na obklad přes noc. Existují ovšem i kaštany jedlé, které určitě znáte jako zimní pečenou pochoutku nebo v podobě nádivky. Kromě toho, že báječně chutnají, obsahují také zdraví prospěšné látky.
Například přírodní antioxidant tanin, řadu vitaminů a minerálů. Mají blahodárný vliv na trávicí soustavu a také se hodí při hubnutí – jsou totiž výživné, takže vás dobře zasytí, ale přitom obsahují málo kalorií.
Dobré rady
• Velmi zdravý je i bez černý, na podzim se sbírají jeho plody a listy.
• Dopřejte si i další plody podzimu: jablka, hrušky a ořechy.