Bílý cukr je jed
S tímto tvrzením se v poslední době můžete setkat velice často. Obejít se bez sladké chuti je ale pro většinu z nás hodně těžké, pro někoho dokonce nemožné. Naštěstí rafinovaný cukr není jediným sladidlem…
1.Med
Až do 18. století si u nás většina lidí sladila jídlo medem. K oslazení čaje nebo jogurtu stačí méně medu než cukru, takže ušetříte kalorie.
Navíc med obsahuje látky, které působí protizánětlivě a posilují imunitu, takže prospějete svému zdraví hned dvakrát. Protože má výraznou chuť, dokáže med ozvláštnit sladká jídla a dezerty.
2. Rýžový sirup
Sladké sirupy se vyrábí z řady obilovin, kromě rýže třeba z kukuřice nebo pšenice.
Obsahují cukry, které se v těle štěpí pomaleji než bílý cukr a tedy nám energii dodávají postupně. Výhodou rýžového sirupu je, že oproti jiným obilným sirupům má mnohem méně výraznou chuť, takže tolik neovlivňuje výslednou chuť pokrmů.
3. Třtinová melasa Je méně sladká než rafinovaný nebo tmavý cukr, zato je plná prospěšných látek. Temně hnědý, hustý sirup je vedlejším produktem při výrobě třtinového cukru. Je to šťáva, z které byl získaný krystalický cukr.
Melasa obsahuje spoustu vitaminů, minerálů a stopových prvků. Jedinou nevýhodou může být pro někoho až příliš výrazná karamelová chuť.
4. Rapadura
Také toto sladidlo se připravuje z třtiny. Při výrobě rapadury se šťáva vylisovaná neupravuje, aby se z ní získal cukr a melasa.
Štáva se přefiltruje, nechá odpařováním zahustit a zahuštěná hmota se vysuší a poté rozdrtí. Rapadura je tak stejně sladká jako třtinový cukr a přitom obsahuje všechny zdraví prospěšné látky, které najdete v melase.
5. Stévie
V posledních letech se tato bylinka a sladidla z ní připravená staly hitem. Na chuť jsou lístky stévie až tři sta krát sladší než cukr a přitom neobsahují téměř žádné kalorie. Přidat je můžete do čaje, limonád nebo ovocných salátů.
Na pečení a vaření je lepší využít extrakt ze stévie. Problém je, že průmyslově vyráběné extrakty, ať už v podobě tekutiny, tabletek nebo prášku, často obsahují řadu chemických látek, které našemu zdraví zrovna neprospívají.
6. Kokosový cukr
Jde o tmavý, nerafinovaný cukr, který se vyrábí v Indonézii. Získává se ručním sběrem nektaru z květů kokosových palem. Po sesbírání se sirup vaří tak dlouho, až se z něj vytvoří karamel. Ten se poté vysuší a nadrtí se.
Kokosový cukr obsahuje vitaminy, minerály a stopové prvky, působí antivirově a antibakteriálně, prospívá trávení a posiluje imunitu. Jeho velkou výhodou je také nízký glykemický index..