Vzpomínáte, jak to na zahrádce vaší babičky krásně bzučelo a hýřilo barvami? Pokud toužíte mít totéž, vysázejte něco, co bude včelám a motýlům chutnat!
Na vaši zahradu rádi zaletí, protože se neustále zhoršují jejich přirozené podmínky, chybí jim pestrá pastva i přirozené schovávačky v přírodě. Ovocné stromy v sadech sice zůstaly, ale na polích se usadila řepka.
Pokud chcete včelám, motýlům i dalšímu hmyzu pomoci, nahraďte svůj anglický trávník alespoň v určité části zahrady rozkvetlou loukou, kterou budete sekat jenom dvakrát za sezonu, jako to dělali naši dědové.
Nezapomínejte, že každé kvítko se počítá – včely i motýli si rádi zaletí i do okenních truhlíků, květinových nádob nebo rozkvetlých ozdob pergoly.
Rozchodník je jistota
Oblíbenou medonosnou rostlinou je svazenka vratičolistá (zvaná někdy svazačka), která kvete od jara až do pozdního podzimu. Včelaři ji vysévají okolo včelínů od jara každé tři týdny, aby kvetla neustále.
Na začátku jara poskytnou včelám a motýlům výborný zdroj obživy cibuloviny, ke konci sezony jim zase velmi pomohou astry, které kvetou ještě na konci léta, kdy už přirozené potravy v přírodě ubývá.
Pokud se se zahradničením teprve sžíváte, můžete pro včelky vysadit rozchodníky – tyto odolné trvalky jsou vhodné i pro méně zkušené zahrádkáře, protože u nich není prakticky co pokazit.
Květy rozchodníků jsou navíc veliké, na každém z nich se tak může konat i velký motýlí raut.
Znáte včelí strom?
Oblíbené fialové, bílé i vínové motýlí keře zná snad každý zahrádkář, ale jen málokdo ví, že existuje i včelí strom. Jmenuje se ampák a pro hmyz představuje ohromný zdroj nektaru.
Pokud uvažujete o výsadbě nových stromů, pro živou zahradu představuje velký poklad. A čím uděláte radost vítaným návštěvníkům zahrady ještě? Milují mateřídoušku, levanduli, černý bez a všechny bobulové keře – zejména ostružiny, rybíz a maliny.