Meze už pomalu osychají a příroda láká k vycházkám a dalším aktivitám na čerstvém vzduchu. To je sice zdravé, jen musíme být na sebe opatrní.
Jaro je v plném rozpuku a aktivní jsou už také klíšťata, která přenášejí různá onemocnění, mj. klíšťovou encefalitidu, která může mít i fatální následky.
Podceňovat není radno
Klíšťová encefalitida se přenáší již po dvou hodinách od přisátí infikovaného klíštěte. Toto infekční virové onemocnění napadá nervový systém.
V první fázi, která trvá 3–5 dní, se projevuje jako běžná chřipka – teplotou, bolestí hlavy, svalů a kloubů, celkovou únavu, ale i bolestí v krku nebo nevolností.
Někdy ale probíhá i bez příznaků nebo jen s mírnými obtížemi, nad nimiž člověk mávne rukou. A to je chyba! Pokud se po odstranění klíštěte vyskytnou tyto příznaky, na nic nečekejte a jděte k lékaři, který provede potřebné testy.
Když se nemoc potvrdí, dají se léčit jen její příznaky, cílená léčba dosud neexistuje.
Jak probíhá nemoc dál
Po odeznění příznaků přichází fáze klidu, ta může trvat klidně i 20 dní. Možná si budete myslet, že máte vyhráno, ale pak nemoc přechází do druhé fáze.
Ta se projevuje silnou bolestí hlavy, horečkou, nevolností, světloplachostí, ztuhnutím šíje, zvracením, třesem, křečemi nebo dvojitým či rozmazaným viděním.
Dochází k zánětu mozku, případně mozečku, což už způsobuje trvalé následky, např. obrnu svalů v obličeji či rukou, třes či poruchy rovnováhy a také velmi vážné psychické problémy, náladovost, deprese, dlouhodobé bolesti hlavy, závratě, poruchy soustředění a spánku.
Prevence je nejlepší
Ideální je nechat se proti klíšťové encefalitidě očkovat. Osoby nad 50 let mají navíc od loňského roku očkování hrazené zdravotními pojišťovnami.
Očkovat se můžete začít v podstatě kdykoli během roku, počítejte jen s tím, že částečná ochrana vzniká po druhé dávce a plná až po té třetí.
Dobré rady
• Do přírody noste světlé oblečení, na něm klíště spíš uvidíte.
• Na procházku se vybavte i repelentem.