V novém miniseriálu vám přinášíme tipy na posílení imunity v průběhu celého roku. Dnes se zaměříme na účinná prebiotika a probiotika.
Jistě jste o nich už slyšela. Probiotika se zpravidla podávají k antibiotické léčbě, aby dala do pořádku narušenou střevní mikroflóru. Užívat by se ale měla tak jako tak, protože imunitní systém je uložen hlavně ve střevech. A prebiotika? Ta je vlastně živí…
Cesta ke zdraví
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které jsou prospěšné našemu zdraví. Kromě doplňků stravy je najdete také v kysaných mléčných výrobcích, jako jsou acidofilní mléko, jogurty, brynza, ale i sýry, obsahuje je také kysané zelí.
Vzájemná podpora
Prebiotika zase slouží jako potrava pro probiotika. Jsou to vlastně nestravitelné části potravy, které podporují růst a aktivitu probiotik.
Patří mezi ně například cibule, česnek, oves nebo ječmen. A pak jsou tu synbiotika, tedy produkty obsahující jak prebiotika, tak i probiotika.
Kdy je užívat?
Tyto látky se dají užívat nejen jako doplňková léčba, ale i preventivně, a to u všech věkových kategorií. Pomohou během zácpy i průjmů, ocení je těhotné a kojící ženy, stejně jako cukrovkáři, alergici i ti, kteří trpí na ekzémy.
Seženete je i ve formě kapek nebo rozpustných tablet. Většinou se užívají spolu s jídlem, ale existují i ty, které se užívají nalačno.
Obsah článku o probiotikách a prebioticích je velice poučný. Důležitost těchto látek pro imunitní systém je často podceňována. Určitě si zařadím více kysaného zelí a jogurtů do stravy.
fakt dobrý članěk, už sem slyšela o probiotikach ale tohle mi dalo víc info. musim zacit žrát vic jogurtu 😀
Miniseriál o posilování imunity vypadá slibně, dnešní část o prebioticích a probiotikách byla velmi zajímavá. Rozhodně si zkusím zařadit více kysaných mléčných výrobků do jídelníčku.