Třebaže nás letos sužuje stále pandemie, přesto se doporučuje chodit na procházky. Už nevíte, kam? Co takhle podél lesních potoků a bystřin?
Klenot Křivoklátska
Jde o skalní průrvu na Zbirožském potoce nedaleko Podmokel, za kterou vznikla dvě jezírka. Společně se skalami tvoří malebné zákoutí jako z pohádky. Horní jezírko leží pod Skryjským vodopádem a zčásti je sevřeno mezi skalami.
Dolní jezírko leží o několik metrů níže mezi stromy. Jezírka, vodopád, potok a okolí patří do chráněné rezervace Jezírka. Při troše štěstí tu potkáte vydru, raka, nebo dokonce ledňáčka.
Nedaleká obec Skryje se svým půvabným okolím je také známá jako významné naleziště zkamenělin, které proslavil francouzský badatel Joachim Barrande. Výchozím místem k jezírku mohou být Skryje, nebo z druhé strany Podmokelský mlýn.
Kolem jezírka vede turisticky značená trasa Skryje – Zbiroh. Počítejte ovšem s tím, že cesta místy vede po kamenech v korytu potoka nebo překračuje potok po mostcích ze dvou klád.
Romantika pod Bechyní
Kaňon patří k nejromantičtějším místům v Čechách a tuto přírodní památku najdete nedaleko Bechyně v jižních Čechách. Přibližně 20 km dlouhá Židova strouha pramení nedaleko vesnice Bzí.
Pod Bechyní vytváří romantický kaňon s rozeklanými skalami a jeskyněmi a vlévá se do řeky Lužnice. Právě tento jeho poslední úsek je nejkrásnější a má úžasnou atmosféru.
Vede jím žlutá turistická značka, která pokračuje až do Bechyně. Své jméno získal kaňon po Židech, kteří se v nepřístupných stráních schovávali, když byli vypovězeni z Čech za vlády českého krále Vratislava II. Nejlepší je vydat se k Židově strouze za pěkného počasí.
Potok je totiž třeba několikrát přebrodit, což po dešti není snadné. Pokud budete mít štěstí, uslyšíte a uvidíte zde řadu vzácných živočichů, jako je střízlík obecný, sedmihlásek hajní, skokan hnědý, ropucha obecná a užovka obojková.
Z Ramzové do Obřích skal
Tento potok s poněkud morbidním názvem najdete asi 1 km od vesnice Ramzová v Jeseníkách na severu Moravy. Vesnička se může pyšnit nejvýše položenou rychlíkovou zastávkou na českém území, tak si ji nenechte ujít.
Ve skutečnosti tu kolem Vražedného potoka nenajdete nic hororového, ale naopak vás ohromí nádherné údolí. Na potůčku se nachází soustava historických přehrádek, které byly stavěny už v roce 1908 a díky rekonstrukci jsou i dnes v dobrém stavu.
Čtyři přehrádky na potoce uvidíte snadno, jsou v souběhu s lesní cestou, po které vede turistická stezka. Další se nacházejí mimo turistické značení. Dobrým výletním cílem jsou Obří skály, ke kterým od turistické chaty Jiřího na Šeráku půjdete po modré značce. Z horní části Obřích skal jsoukrásné výhledy do krajiny.
Nejkrásnější na jaře a vlétě
Patří k nejkrásnějším údolím Drahanské vrchoviny a najdete jej nedaleko Vyškova. Táhne se od obce Račice až k rybníku Budkovan na okraji Jedovnic. Projdete si louky, které se střídají s lesy a pasekami, a v části údolí najdete dokonce naučnou stezku.
V tomto kraji můžete najít stopy dávného moře, a to v podobě různých otisků prvohorních kapradin, přesliček a plavuní. Nejkrásnější je toto údolí právě nyní, na jaře.
Kromě bledulí roste na zdejších loukách mnoho dalších chráněných rostlin v průběhu celého jara, například prstnatec májový, violka bahenní a dnes již téměř zcela vymizelý kosatec sibiřský. Přístup do údolí je nejlepší po silnici z Račic do Ruprechtova.
Cestou uvidíte krásně opravený větrný mlýn, který si lze běžně prohlédnout. Tentokráte se ale asi budete muset kochat pouze zvenčí.
Hurá do Měchenic!
Na krásnou cestu podél potoka se můžete vydat i nedaleko Prahy, a to do Bojovského údolí. Trasa vás zavede do malebného údolí, kde je nádherný klid a příroda. Bojovský potok stéká od Mníšku pod Brdy přes Bojov až do Měchenic, kde se vlévá do Vltavy.
Vlakem jste u něj z centra Prahy za půl hodiny. Nejkrásnější úsek začíná v Bojově. Pod ním potok vtéká do hlubokého údolí. Okolo postupně přibývají skály, cestička vám náhle zmizí a najdete ji na druhém břehu.
Přebrodit ten potůček nebude nic náročného, rozhodně nebudete litovat. Pod trampskou osadou Tetín se dostanete do opravdové divočiny. Budete sice muset kličkovat z jednoho břehu na druhý, ale tu trasu zvládnou i děti.
Pod železniční zastávkou Klínec najdete turistické značení. Ukazuje na Bojov, odkud jsme přišli, do Měchenic, kam půjdete, a k zastávce Klínec, odkud můžete odjet vlakem.