Možná si myslíte, že jste jen normálně vyčerpaná, ale pokud nevysvětlitelná únava trvá déle než šest týdnů, je to varovné znamení, že se ve vašem těle něco zásadního děje!
Je to nepříjemné onemocnění, které pacientovi velmi znepříjemňuje život a vyřazuje ho z práce i z aktivního života. Únavový syndrom, neboli CFS, se dlouho za onemocnění nepovažoval. Oficiálně byl lékaři uznán až v roce 1988.
Bohužel, ženy ohrožuje mnohem častěji než muže. Pokud vás trápí vyčerpávající únava, kdy pořád potřebujete ležet, a jakákoli činnost vás okamžitě zmáhá déle než 6 týdnů, měla byste navštívit lékaře. Přinejmenším proto, aby se vyloučila jiná vážná choroba, například borelióza.
Obyčejná únava, nebo nemoc?
Nejčastější příčinou únavového syndromu bývá chronický zánět v těle nebo dlouhodobé přetěžování bez možnosti relaxace. Projevuje se jak fyzickými, tak psychickými problémy.
Najednou vás popadne nevysvětlitelná únava svalů, kloubů, cítíte nepříjemné svalové bolesti, bolesti hlavy a krku a mohou se přidat i občasné zvýšené teploty.
Jenže na rozdíl od běžné virózy příznaky únavového syndromu během týdne neodezní, nýbrž se prohlubují. Přidávají se poruchy spánku, podrážděnost, nesoustředěnost, zhoršení paměti, ustrašenost, pocit vyhasnutí, neschopnost vyrovnat se se stresem, až deprese.
Proč postihuje ženy víc než muže?
Únavový syndrom se ročně potvrdí u 2–3 % lidí, kteří se cítí dlouhodobě unavení. Zajímavé je, že v této skupině převažují ženy, mužů s únavovým syndromem je mnohem méně.
Jak je to možné? Odborníci si to vysvětlují tím, že dnešní uspěchaný a nevyvážený životní styl, kdy ženy musejí stíhat péči o rodinu, děti, mnohdy i staré rodiče, zaměstnání, a často se starat i o finanční zabezpečení, je pro ně více než náročný.
Jak se dá chronická únava léčit?
Léčba chronického únavového syndromu zahrnuje řadu léčebných postupů. Od doplnění potřebných hormonů do těla přes psychoterapii až po nejrůznější relaxační metody, jež vám pomohou vrátit sílu.
K tomu je potřeba dopřávat si lehkou stravu bohatou na vitaminy, minerály a stopové prvky a dodržovat správný pitný režim.
Dále vynechat, či aspoň silně omezit pití alkoholu, kávy a kouření, začít se věnovat pohybu. A pokusit se vyhýbat stresovým situacím, hlučnému a znečištěnému prostředí.
Nemocní se musí naučit s tímto syndromem žít a nečekat na zázračné vyléčení nějakou chemickou pilulkou.
Nedejte se a bojujte!
Nestahujte se do ulity, ale sejděte se s přáteli a bavte se, věnujte se partnerským vztahům. Při kontaktech s blízkými, které máte
rádi, se totiž v těle uvolňují takzvané hormony štěstí, jež mají skvělý efekt na psychiku i odolnost organismu.
Naučte se říkat Ne, myslete i na sebe, neobětujte se za každých okolností ostatním. Nebojte se svěřit do péče psychologa, dnes to není žádná ostuda – pomůže vám zvládat váš život a stres a naučí vás pozitivnímu myšlení.
Co si takhle dát pauzu a zajet si na pár dní na nějaký příjemný pobyt se cvičením a vířivkou? Počítejte jen s tím, že půjde o běh na dlouhou trať.