Plíce jsou jedním z nejdůležitějších orgánů. Díky nim dostanou buňky svůj příděl kyslíku, vylučují oxid uhličitý, ovlivňují hlas i celkovou výkonnost. A to není vše.
Míváte dýchací potíže a potřebujete zvýšit kapacitu plic? Vyzkoušejte osvědčené rady, které fungují a plíce si je zaslouží.
Čemu se vyhnout?
Nejčastějšími příčinami plicních neduhů je nejen nedostatek spánku, ale i nesprávné povrchové dýchání, suchý vzduch a vítr a samozřejmě kouření. Ovlivnit je ale mohou také smutek, stres, psychické napětí a deprese.
A pokud jste nastydlí, vynechte alespoň na čas konzumaci mléka a mléčných výrobků, které zahleňují. Plicím pomáhá jakýkoli pohyb, ideálně na čerstvém vzduchu. Někomu víc vyhovuje běhání, jinému chůze, výborně funguje i plavání, tanec či jóga.
Prospějete tak nejen plicím, ale zlepšíte si i celkovou výkonnost. Jestliže chcete pro své plíce něco dobrého udělat, naučte se dýchací cviky.
Dechová cvičení
Můžete je provádět kdekoli a kdykoli, a pokud to budete dělat důsledně, dočkáte se brzy příznivých výsledků: Zvýšíte nejen kondici plic, ale i jejich kapacitu a odolnost, například vůči infekcím či smogu. Většina lidí má tendenci dýchat mělce do hrudníku, což je chyba.
Nácvik správného dýchání
Nejdříve se musíte naučit dýchat do břicha. Jedině tak začnete používat brániční dýchání i v normálním životě. Je to velmi jednoduchý cvik, který můžete provádět i v posteli, třeba hned po probuzení.
Nadechujete se při tom do břicha – když si na něj položíte ruce, ucítíte, jak se spodní žebra odtahují od sebe. Až si tento styl dýchání zautomatizujete, měli byste ho opakovat i několikrát denně.
Prkno a dřep
Dýchání do břicha si vyzkoušejte při cvičení. Zkuste třeba takzvané prkno – z lehu na břiše se zvedněte a opřete o předloktí a o prsty na nohou, tělo je v rovině a dýchejte do břicha.
Po chvíli se vaše tělo začne lehce třást, to je ale v pořádku. Zpočátku začněte s výdrží 15 vteřin a postupem času můžete přidávat. Nebo zkuste statický dřep.
Opřete se zády o zeď nebo rám dveří, pokrčte nohy v kolenou a pomalu sjeďte zády níž až do polohy, jako byste si pomyslně sedli. Hlídejte si při tom rovný postoj a hlavně správné dýchání.
Uvolněte dechu cestu
Při rýmě a zahlenění bývá ucpaný nos a hůře se dýchá. Je tedy potřeba cestu dechu usnadnit – a k tomu se skvěle hodí léty prověřené inhalace.
Do horké vody můžete přidat sůl nebo výluh z bylinek. Dobře funguje např. pelyněk, tymián, oregano, eukalyptus, máta peprná či skořice.
Chytrá konvička
Pomáhá také takzvané konvičkování. Jde vlastně o pravidelné prolévání nosu některou z výše uvedených směsí z bylin, fyziologickým roztokem nebo minerálkou Vincentkou.
Konvičkování přinese úlevu při ucpaném nosu během rýmy či zánětu dutin. Působí také preventivně, protože výplach dokonale otužuje nosní sliznici, která je tak více odolná vůči infekcím…