Vyřadit lepek z jídelníčku a nastolit si ze dne na den bezlepkovou dietu jen proto, abychom zhubli? To není příliš šťastné řešení, navíc je mnohdy zbytečné!
Po vysazení lepku někteří lidé opravdu zhubnou, ale to je dáno spíš tím, že ze svého jídelníčku vyřadí bílé pečivo a sušenky. Ovšem ne vše, co obsahuje lepek, zdravému člověku škodí.
Kdy je důležitá?
Jiná situace ovšem nastává, když máte diagnostikovanou celiakii, alergii nebo intoleranci na lepek, pak je bezlepková dieta namístě. Je to ale dieta zdravotní, nikoliv redukční.
Musíte při ní ze stravy kompletně vyřadit vše, co obsahuje lepek: především obiloviny jako pšenici, žito, ječmen a oves, tudíž i mouku a další pokrmy z nich vyrobené.
Vynechat je třeba pšeničný škrob, strouhanku, těstoviny, müsli a všechny druhy pečiva od sušenek až po preclíky.
Při celiakii se ve střevech odehrává přemrštěná imunitní reakce na lepek, která vede k chronickému zánětu a následně může dojít k poškození střevní sliznice.
Jak to zjistit?
Podle čeho ale poznáte, že opravdu trpíte alergií na lepek nebo jeho intolerancí? Typické příznaky jsou například průjmy, nebo naopak zácpy, nadýmání či bolesti břicha.
Může jít také o celkovou nevolnost doprovázenou únavou, nervozitou či bolestí hlavy. To vše ovšem může doprovázet i různá jiná onemocnění.
Spolehlivě diagnózu určí jen klinické testy, na které vás může při potížích poslat váš praktický lékař.
Může jít například o ultrazvukové vyšetření břicha, kožní alergologické testy, případně biopsii z tenkého střeva, která je k potvrzení celiakie nejspolehlivější.
Jak se léčí?
Léčba spočívá právě v dodržování bezlepkové diety, a to celoživotně. I sebemenší množství lepku může mít pro celiaka velmi závažné důsledky.
S nesnášenlivostí lepku se navíc často vyskytuje intolerance laktózy nebo i fruktózy. Pokud se ale díky bezlepkové dietě zlepší stav střevní sliznice, většinou vymizí i intolerance laktózy.
Co tedy jíst?
Při bezlepkové dietě je potřeba do stravy doplňovat nutriční látky, které v ní vynecháním obilnin chybí. Jde hlavně o vitaminy skupiny B, především B1 a B2, vlákninu, minerály a složené sacharidy.
Čím tedy výrobky z obilnin nahradit? Dopřát si můžete například rýži, kukuřici, pohanku, jáhly, luštěniny a různé výrobky z nich.
Hubnutí jako bonus
Zpočátku může být docela obtížné tuto dietu dodržovat, ale časem se to naučíte. A vyřazením pečiva s lepkem mnohdy uvolníte místo nutričně zajímavějším potravinám, které mají často i nižší glykemický index.
Zvýší se také konzumace bílkovin, zeleniny s vlákninou a zdravých tuků. To pak může vést i k redukci hmotnosti a to je jednoznačně pozitivní zdravotní efekt.
Velmi jsem ocenila, že článek osvětlil důležité rozdíly mezi volbou bezlepkové diety z módního hlediska a opravdovou potřebou kvůli zdravotním stavům. Inspirující čtení pro někoho, kdo se snaží najít nejlepší způsob, jak jíst zdravě.
Rozumím tomu, že většina lidí, kteří vynechají z diety lepek, to dělá kvůli trendům a ne kvůli zdravotním problémům. Osobně si myslím, že je důležité se vždy nejdřív poradit s odborníkem, než se rozhodneme pro tak výraznou změnu v jídelníčku. Článek je skvělým připomenutím.
Článek mi připadal velmi informativní, obzvlášť pro lidi, kteří zvažují vyřadit lepek ze svého jídelníčku bez jasného důvodu. Jsem ráda, že se zmiňuje důležitost diety v případě celiakie, ale zároveň upozorňuje na to, že pro zdravého člověka to není nutné. Děkuji za vyvážený vhled.