Už zase nemůžete dopnout kalhoty? S nadváhou nebo obezitou má problém stále víc lidí. Navíc jim hrozí také různá zdravotní rizika.
Zvykli jsme si, že si k jídlu můžeme dopřát, co chceme. A tak nějak nenápadně začaly v našem jídelníčku převažovat nezdravé potraviny ve zbytečně velkých porcích.
Chce to změnu
Takové stravování způsobuje nejen narůstání váhy, ale i riziko kardiovaskulárních chorob, diabetu II. typu, kloubních obtíží, poruch spánku, depresí, respiračních, ale i nádorových onemocnění.
Někteří lidé se pak rozhodnou – ať už z estetických, nebo zdravotních důvodů – zhubnout a nasadí si přísné diety. Jenže tohle nefunguje, jak zřejmě i mnozí z vás poznali na vlastní kůži. Přitom to jde, chce to ale zlepšit své stravovací návyky.
Důležité poměry
Tou nejjednodušší cestou je zvýšit příjem zeleniny a ovoce. Denně bychom jich měli sníst alespoň 600 g (kromě brambor). Je to bohatý zdroj vitaminů, minerálů, vlákniny a řady dalších látek.
Vaše tělo to ocení, navíc tak snížíte riziko zmíněných onemocnění. Každý talíř jídla by měl být z poloviny zaplněný zeleninou nebo ovocem, ideálně v poměru 2 : 1, tedy dva díly ovoce či zeleniny a jeden díl masa, brambor, rýže, těstovin, vajec atd.
I na velikosti záleží
Zkuste si na svůj talíř nandat vždy poloviční množství, než na které jste byli doposud zvyklí. Bojíte se, že budete mít hlad? Vždy jídlo důkladně rozkousejte, zapijte vodou a po snězení počkejte alespoň 20 minut.
Tak dlouho totiž obvykle trvá, než žaludek pošle do mozku signál, že je zasycený. A pokud vás bude honit mlsná mezi hlavními jídly, zažeňte ji místo zákusku třeba hrstí oříšků, sušeného ovoce či kouskem kvalitní vysokoprocentní hořké čokolády.
Dobré rady
• Jak se říká, hlad je převlečená žízeň – pijte proto vodu průběžně během celého dne.
• Začněte také pomalu s pohybem a postupně si ho přidávejte.