Znáte „myšitidu“? Toto lidově nazvané onemocnění myši nepřenášejí, ale způsobují. Ne ty živé, ale počítačové. Jde o syndrom karpálního tunelu.
Syndrom karpálního tunelu provázejí nepříjemné příznaky v oblasti zápěstí, dlaně a prstů. Nejvíce se projevují v klidu, typicky v noci nebo ráno.
Nemoc z povolání
Syndrom karpálního tunelu může mít i další různé příčiny a nejde jen o nemoc nové doby. Dříve jím trpěli hlavně lidé těžce manuálně pracující, typicky například při práci se sbíječkou.
Nyní si svou daň vybírá napříč různými povoláními, hlavně tam, kde se pracuje s počítači. A dokonce dnes častěji postihuje ženy. Občasné brnění či mravenčení v prstech ruky bývá první signál, že se něco děje.
Pomůže podložka
V takovém případě je dobré ruku protáhnout a nechat chvíli odpočinout. Rozhodně neváhejte a pořiďte si speciálně tvarovanou podložku pod myš, která má oporu pro zápěstí, což zátěži uleví.
Jinak se postupně přidá necitlivost či bolest v prstech, zhoršená motorika a oslabení ruky. Jestli jde skutečné o syndrom karpálního tunelu, potvrdí lékař.
Na nic nečekejte
Jako prakticky u všech onemocnění, i tady je dobré podchytit jej včas. V počátečních stadiích se ještě dá dobře léčit.
Pomoci může fyzioterapie, nasazení klidového +režimu v ortéze, eventuálně léčba kortikoidovými injekcemi do oblasti zápěstí, laserem nebo rázovou vlnou.
Lze se vyhnout operaci?
K prevenci můžete přispět sami, když se budete snažit vyhýbat činnostem, které potíže s rukou způsobují, a budete ji poctivě procvičovat. Pokud nic z toho nezabere, nezbývá než podstoupit operaci.
Ta se provádí ambulantně v lokální anestezii a trvá 10–15 minut. I po ní ale problémy nezřídka dlouhou dobu přetrvávají.
Dobré rady
• Základem cvičení je pravidelně protahovat ruce, dlaně, prsty i zápěstí.
• Léčbu můžete podpořit např. měsíčkovou nebo konopnou mastí.