Každé poškození kůže zanechává jizvu. Zvlášť ty v obličeji jsou vadou na kráse. Při správné péči se jim můžete účinně bránit.
Nejčastěji to bývá úraz, operace, některá kožní onemocnění nebo i akné, které nám mohu zanechat nehezké stopy v podobě jizev. Ať už vznikly jakkoli, vždy si přejeme, aby byly co nejméně vidět. Co pro to můžeme udělat?
Mazat a masírovat
Jak jen to lékař dovolí, brzy po uzavření rány nebo vyndání stehů je potřeba jizvu pravidelně alespoň 3x denně masírovat tzv. tlakovou masáží.
Při ní se tlačí bříškem prstu na jizvu takovou silou, aby se nehtové lůžko odkrvilo, tedy zbělalo, po dobu cca 15 sekund.
Pak povolíme, prst přesuneme na vedlejší část jizvy a postup opakujeme po celé její délce. Přes jizvu tedy prstem nepřejíždíme, pouze ji stlačujeme.
Na čerstvé i starší
Stejně důležité je jizvu důkladně promašťovat. Ideální je mazat ji hned po jejím zhojení, a to dvakrát denně. K tomu se hodí třeba měsíčková mast, aloe vera, kokosový či šípkový olej.
Vyhladit, změkčit a zjemnit nové, ale i starší jizvy dokážou speciální krémy nebo gely od renomovaných kosmetických firem určené k hojení jizev.
Tyto přípravky obvykle zmírňují i příznaky doprovázející hojivý proces, jako je například nepříjemné svědění, otoky nebo zarudnutí.