Nejvíce ohroženi jsou starší a chronicky nemocní lidé. Klíšťata můžeme potkat nejenom v lese, ale i ve vysoké trávě třeba na zahradě nebo v parku.
Nejlepší prevencí je očkování, ale ne každý ho chce podstoupit, a tak je dobré se chránit i jinak.
Klíšťata totiž mohou způsobit vážné nemoci, jako je například borelióza, která způsobuje vážné poškození nervového systému. Klíšťová encefalitida zase může nevratně poškodit mozek a mozkové blány.
Proto není radno je podceňovat. Co tedy můžete udělat proto, aby vás tyto malé potvůrky neohrožovaly?
Vyrobte si repelent
K tomu budete potřebovat sušený nebo čerstvý rozmarýn, ocet a nádobku s rozprašovačem. Přiveďte k varu půl litru vody a následně do ní přihoďte hrst rozmarýnu.
Chvilku povařte a následně přidejte lžíci klasického vinného octa. Minutu či dvě ještě vařte a následně tekutinu odstavte z plotny. Nechte ji vychladnout a pak přelijte do připravené nádoby.
Použijte ho pokaždé, když se budete chystat do přírody nebo na delší dobu na vaši zahrádku. Klíšťata na vás zaručeně nepůjdou. Tekutina vám vydrží dlouhé týdny. Že nechcete vonět po octu ani rozmarýnu? Namíchejte si olejovou emulzi, která vás před klíštětem ochrání stejně účinně.
Vonná esence s olejem
Připravte si kvalitní olivový nebo jiný rostlinný olej, například jojobový, kokosový nebo arganový, levandulovou esenci, tea tree olej nebo citronový esenciální olej a tmavou uzavíratelnou lahvičku.
Do dvou lžic oleje přimíchejte pět kapek vámi vybraného esenciálního oleje a důkladně promíchejte. Nakonec přidejte dvě až tři kapky levandulové vonné esence a opět promíchejte.
Pokaždé když půjdete do přírody, pár kapkami si natřete podkolenní a loketní jamky a také krk. Uvidíte, jak vonné esence dokážou klíšťata od útoku odradit.
I kapesník dokáže odpudit
Připravte si obyčejný látkový kapesník a kápněte si na něj pár kapek eukalyptové vonné esence nebo esence tymiánové či mátové. Kapesník si pak ovažte kolem zápěstí, kotníků anebo klidně jen na batoh.
Použijte fenykl
Stačí čerstvý nebo sušený fenykl rozdrobit do bot, tašky nebo kapes. Nic víc dělat nemusíte. Klíšťata už budou vědět, že na vás si dovolovat nemohou. Jak správně klíště vyndat?
1. Na pokapání klíštěte použijte tea tree olej nebo alkoholovou dezinfekci.
2. Po aplikaci dezinfekce vyčkejte tři až pět minut a pak si připravte speciální kleštičky na vyndávání klíšťat. Ty seženete v drogeích anebo v lékárnách.
3. Klíště se snažte vyndat tak, že ho uchopíte těsně u vaší kůže a kývete s ním ze strany na stranu. Dávejte pozor, abyste ho nepřetrhli.
4. Jestliže se vám to ale nepodaří a hlavička v kůži zůstane, jen na ni nalijte dezinfekci a počkejte, dokud neuschne a sama neodpadne.
5. Jakmile klíště odpadne, opět místo vydezinfikujte.
6. Klíště likvidujte tím, že ho na ubrousku polijete dezinfekcí a spláchnete do záchodu nebo ho v ubrousku spálíte.
Na