Lékaři často souběžně s antibiotiky předepisují také probiotika. Proč?
Antibiotika totiž dokážou „vybít“ střevní mikroflóru, která je důležitá pro správný chod našeho organismu. A probiotika nejsou nic jiného, že přátelské (mléčné) bakterie, které střevo zase osídlí. Díky nim se naše tělo dokáže mnohem lépe bránit bakteriím, virům a infekcím.
Co dokážou
Probiotika zlepší trávení, ochraňují nás před špatnými bakteriemi, zajišťují lepší vstřebávání živin do těla, podporují pravidelné vyprazdňování, a jak už bylo řečeno, mírní působení antibiotik.
Přírodní zdroje
Ve snaze dodat tělu potřebná probiotika mnoho lidí spoléhá na nejrůznější doplňky a tablety, které je možné získat v lékárně. Je to ale zbytečné, protože existuje hned několik přírodních zdrojů, ve kterých najdete dostatečné množství těchto mléčných bakterií. Pro naše tělo je to mnohem lepší.
KEFÍR – je výborným zdrojem probiotik. Mimo jiné obsahuje i důležité vitaminy B12 a K2 a důležitý vápník, který naše tělo potřebuje, protože slouží jako prevence vzniku osteoporózy, a hořčík.
JOGURT – ideální jsou jogurty s živými kulturami, které obsahují buď Lactobacillus acidophilus nebo Bifidobacterium bifidus. Mají také vysoký obsah vitamínů.
PODMÁSLÍ – kromě obsahu probiotik v něm najdete i hodně vápníku a lecitin, což je přírodní antioxidant, který působí pozitivně na naši nervovou soustavu i mozek.
TEMPEH – neboli javánské maso (vzniká fermentací sojových bobů) se v jídelníčku spousty lidí nevyskytuje a to je velká škoda. Je totiž na mléčné bakterie bohatý, důležité ale je konzumovat jej v tepelně neupravené podobě, jinak se velký podíl probiotik ztrácí.