Klíšťová encefalitida způsobuje zánět mozku a může vám změnit život tak, že už se k normálu nemusí vůbec nikdy vrátit. Proto je zapotřebí se před klíšťaty chránit. Víme jak.
Rozmarýnový repelent
Ať už jdete na procházku do přírody, opalovat se k rybníku nebo třeba sbírat houby či jiné lesní plody, je dobré použít repelent, samozřejmě nejlépe takový, který funguje.
Nejlépe uděláte, když si ho vyrobíte sami doma. Bude vás stát mnohem méně než v lékárně či drogerii a ještě bude čistě přírodní.
Na jeho výrobu budete potřebovat 100 g sušeného nebo 200 g čerstvého rozmarýnu, 1 lžíci vinného octa, 1 litr vody a uzavíratelnou menší nádobu s rozprašovačem. Nejprve nalijte do hrnce vodu a přiveďte ji k varu.
Dvě minuty vařte a pak do ní vhoďte bylinky. Nechte povařit zhruba pět minut. Následně přeceďte a do odvaru přimíchejte lžíci octa. Přelijte do uzavíratelné nádobky a uchovávejte v lednici.
Ochrana z mandlového oleje
Připravte si mandlový olej. Seženete ho v obchodě s biopotravinami a biokosmetikou. Rovněž budete potřebovat i růžový olej, tedy extrakt z růží, který seženete tamtéž. Do třetice si připravte hrnek s vodou a uzavíratelnou nádobu.
Do láhve s rozprašovačem nebo do obyčejné nádoby vlijte tři polévkové lžíce oleje a přidejte do něj 20 kapek růžového oleje. Naposledy dolijte vodu, uzavřete lahvičku a promíchejte. Uchovávejte na chladnějším a stinném místě.
Stará dobrá Alpa
Máme ji doma snad úplně všichni, ale nejspíš vás nikdy nenapadlo ji použít jako ochranu proti klíšťatům. Účinná je však pouze v kombinaci s hřebíčkem.
Stačí si pořídit novou lahvičku Alpy a do ní nasypat třicet hřebíčků. Nechte je louhovat po dobu čtyřiceti osmi hodin, nebo do té doby, dokud se Alpa nezbarví dohněda. Pak přeceďte tekutinu do rozstřikovače. Anebo klidně nechte hřebíček v Alpě a natírejte se jí, jak jste zvyklí.
Lecitin s olejem
Na výrobu tohoto druhu repelentu si k ruce připravte tři čtvrtě sklenice vody, lžičku granulovaného lecitinu, který seženete v lékárně nebo obchodě se zdravou výživou, a šedesát kapek esenciálního oleje, můžete zkombinovat i různé druhy, například levandulový, růžový, eukalyptový nebo tymiánový s cypřišem.
Do sklenice nalijte ohřátou vodu, přidejte lecitin a počkejte, dokud se všechen důkladně nerozpustí. Přidejte olej a vše pořádně promíchejte. Směs vždy uchovávejte v uzavíratelné sklenici, aby nevyprchalo aroma z esenciálních olejů.
Fenykl s alkoholem
Ačkoli se zdají být klíšťata neodbytná, ne všechno na světě mají v oblibě. A co jim rozhodně nevoní? Agastache fenyklová.
Mladé listy se používají do salátů, a navíc se dá klidně pěstovat doma na parapetu vašeho okna či balkonu, protože jde o bylinku velmi nenáročnou.
Ty starší anebo sušené můžete použít na tinkturu, stejně jako její nať. Na přípravu potřebujete jeden díl nakrájené natě nebo lístků a dva díly čirého vysokoprocentního alkoholu.
Vše smíchejte dohromady a nechte dva týdny macerovat na stinném místě. Pak přeceďte. Uchovávejte v lednici nebo na jiném chladnějším místě.