Pamatujete si, čím babička léčila kašel, horečku nebo bolest břicha? Většinou nabídla sirup, čaj, nebo dokonce polévku ze surovin, které měla stále po ruce.
Naši předkové věděli, že běžné suroviny ze spíže nebo zahrádky mají léčivé vlastnosti. Možná by se vyplatilo po nich sáhnout i v dnešní době dřív, než vyrazíte do lékárny.
Arnika a netřesk
V přírodě je chráněná, ale můžete si ji vypěstovat. Arnika se používala na bolesti kloubů, kostí, na ekzémy, vyrážky, otevřené nebo hnisající rány. Na postižené místo se přikládal obklad nebo se odvarem rána omývala.
Arnika zrychlovala hojení a snižovala svědění. Šťávu z listů netřesku uplatníte při ušních zánětech, hojivé a protizánětlivé účinky se dají využít při léčbě pásového oparu nebo neštovic, u kterých zmírňuje svědění. Šťávu z listů jen vymačkáte – podobně jako u aloe very.
Tymián a dobromysl
Kašel a rýmu léčily babičky tymiánovým sirupem. Čtvrt litru vody vaříte s 200g cukrem 20 minut,pak odstavte a vsypte tymián. Ten nechejte louhovat. Pak sceďte a podávejte po lžičkách.
Dobromysl čili oregano je skvělým pomocníkem při střevních potížích a nevolnostech z jídla. Používala se při tišení bolesti zubů – stačilo žvýkat její listy. Zlepšuje také náladu.
Česnek na všechno
Bez česneku nedaly babičky ránu. Odvar z česneku fungoval pro vyčištění trávicího traktu a zbavení se parazitů. Vymačkanou šťávu používaly na odstranění bradavic, oparů i plísní.
Látky obsažené v česneku jsou dobrou prevencí infarktu a mozkové mrtvice, posilují celkovou imunitu – i co se týká rakoviny.