Stejně jako na lidi, tak i na naše domácí mazlíčky si brousí zuby celá řada onemocnění. Čím se konkrétní nemoci ohlašují a kdy je třeba jít k veterináři?
Obecně platí, že nejméně jednou za rok byste se měli se psem objednat k veterináři na kompletní zdravotní prohlídku. Při ní ho lékař podrobně vyšetří, zjistí jeho zdravotní stav a také včas odhalí případné nemoci.
1 Pokud svého psa dobře znáte a trávíte s ním hodně času, tak z jeho chování poměrně snadno rozklíčujete, jestli se cítí dobře a je takzvaně fit, nebo jestli nemocný.
Zdravý pes je hravý, radostný, zvídavý, reaguje na pokyny majitele a přítomnost jiných lidí, s chutí se vrhá po misce s jídlem a má také přiměřenou žízeň.
Známkou dobrého zdraví jsou samozřejmě i čisté oči, vlhký a chladný nos, dobré držení těla a pravidelné (pevné) vyprazdňování. Všechny odchylky od tohoto ideálního stavu svědčí o tom, že s pejskem není něco v pořádku.
2 Mrazivé počasí působí na imunitní systém lidí i zvířat. Prudký chladný vítr, sníh s deštěm a teploty pod bodem mrazu mohou i u našich čtyřnohých miláčků vést k nachlazení. Nachlazení u psa poznáte velmi snadno, projevuje se podobně jako u člověka. Zvíře kašle, kýchá, teče mu z nosu i z očí, ztrácí energii, nejí a je apatický.
3 Asi největším zdravotním nepřítelem psů je psincový kašel. Je vysoce infekční a pejsek se jím velice často nakazí v místech s vysokou koncentrací psů, jako jsou výstavy, cvičáky, parky a podobně.
Nejčastěji se projevuje především kašláním, které často zní, jakoby pejskovi něco zaskočilo, nebo se něčím dávil. Pokud je pes nemocný delší dobu, má opravdu dlouhé záchvaty kašle a také horečku.
Návštěva veterináře je nutná co nejdříve, aby nachlazení nepřešlo v zápal plic nebo zánět průdušek.
4 Mezi další časté nemoci v zimním období patří onemocnění močových cest a močového měchýře, které jsou způsobeny prochladnutím. Projevují se velmi častým močením, i několikrát za hodinu. Zvíře chované v bytě začne být nečistotné.
V moči může (ale nemusí) být viditelná krev. K dalším příznakům patří teplota, apatie nebo ztráta chuti k jídlu. Léčba vyžaduje nasazení antibiotik.
5 Mrazivé měsíce představují zvýšené riziko pro zánět zevního či vnitřního zvukovodu. Klasickými příznaky zánětu zvukovodu je časté třepání hlavou a drbání ucha.
V případě, že je ucho velmi špinavé, zapáchá, vytéká z něj páchnoucí tekutina, jeho povrch je zarudlý či zdrsnělý, nebo si zvíře nezvykle často tře uši o koberec, určitě s návštěvou veterináře neotálejte. Zánět se léčí kapkami nebo mastí.