Možná trpíte stejně jako 50 000 lidí v České republice chronickým únavovým syndromem. Tohle onemocnění nemá dosud jasnou příčinu. Jak se projevuje a lze ho vůbec léčit?
Chronický únavový syndrom může člověka postihnout v jakémkoli věku, ale nejčastěji se objevuje přibližně mezi 40. až 60. rokem. Postihuje především ženy, ale nevyhýbá se ani mužům.
Má vliv na kvalitu života, jelikož je velmi těžké s ním fungovat a vykonávat běžné denní aktivity, jako je práce na plný úvazek, úklid nebo koníčky.
Jak se nemoc projevuje
Člověk s chronickým únavovým syndromem se cítí stále velmi unavený a vyčerpaný. Únava se zhoršuje po námaze a nepomůže proti ní ani spánek.
Únava podle diagnostických kritérií musí být přítomna minimálně šest měsíců. Člověk se může hůře koncentrovat a pociťovat zhoršení paměti. Objevují se ale i bolesti hlavy, bolesti v krku, lymfatických uzlin, svalů, kloubů, zimnice nebo návaly horka.
Léčba je náročná
Při podezření na chronický únavový syndrom by člověk měl nejprve navštívit praktického lékaře a podstoupit sérii nejrůznější vyšetření.
Cílená a specifická léčba chronického únavového syndromu neexistuje, vzhledem k tomu, že není známa přesná příčina onemocnění.
Lékaři doporučují dbát na zdravý životní styl, a to především dodržovat spánkovou hygienu, odpočinek, klidový režim a přiměřený tělesný pohyb.