Většina z nás si nedokáže představit, že by se měla vzdát masa a masových jídel. Maso je zdrojem síly, ale mnoho lidí přitom hřeší a jedí ho více, než je zdrávo. Jak je to správně?
Týká se to hlavně masa červeného, tedy vepřového, hovězího, skopového, telecího a jehněčího, nebo také kachního a husího.
Červené maso obsahuje v průměru 20–24 g bílkovin na 100 g (v syrovém stavu) a téměř všechny bílkoviny obsažené v něm jsou plnohodnotné, to znamená, že obsahují všechny esenciální aminokyseliny.
Bílkoviny jsou základními stavebními kameny organismu, jsou součástí svalové bílkoviny, ale také enzymů, hormonů a protilátek.
Co obsahuje?
Maso obecně obsahuje 55–75 % vody, 15–25 % bílkovin a až 35 % tuků. Obsah sacharidů je zanedbatelný. Tučnější maso má obvykle nižší obsah vody než maso libové.
Červené maso obsahuje kvalitní nenasycené mastné kyseliny, je také skvělým zdrojem minerálů, a to hlavně zinku a železa (které často chybí vegetariánům či veganům). Nejdůležitější ze všech vitamínů, které maso obsahuje, je vitamín B12.
Co vám dává červené maso?
Ačkoliv je červené maso v mnoha ohledech výživově velmi vhodné, je třeba si dát pozor na jeho tučnější druhy.Jejich tuk totiž nemá tak výhodné složení a měli bychom ho v naší stravě omezovat.
Vysoký příjem tuku je jedním z rizikových faktorů vzniku kardiovaskulárních onemocnění, obezity a některých typů rakoviny.Každopádně ale červené maso může být součástí i redukčního jídelníčku. Ten by měl být v každém případě pestrý a vyvážený.
Konzumovat bychom tedy měli hlavně maso libové. Nejméně tučné je telecí a divočina, zatímco vepřové obsahuje méně bílkovin a více tuku.I proto je pro organismus hůře stravitelné. Při přípravě masa je vhodné přebytečný tuk odstranit.
Na co dávejte pozor:
Červené maso by mělo mít pěknou barvu, nesmí zapáchat a nemělo by být na povrchu slizké.
Pokud je baleno v krabičce a zataveno ve folii, může se stát, že bude mít našedlou barvu, ale toho se nemusíte bát, je to dáno chemickou reakcí. Maso bychom měli připravovat na nerezové pánvi smažením na řepkovém oleji.
Ten totiž nejlépe snáší vysoké teploty a nedochází tak k nezdravému přepalování tuků.
Tatarák bez výčitek
Odpírat si ale nemusíte ani oblíbený tatarský biftek.I to má ale svoje úskalí. Potíž je spíš v tom, že k němu lidé sní spoustu topinek osmažených v oleji. Takže se z jídla stane energetická bomba. Ale kdyby byly topinky udělané nasucho, tak jde v podstatě o dietní jídlo.
Odborníci doporučuje zařazení červeného masa do jídelníčku dvakrát týdně.