Skoro všude na nás vyskakuje informace, že naše tělo potřebuje kolagen. Opravdu je tak nezbytný a tak skvělý?
Na svaly, klouby, oči, ledviny, pro pleť i vlasy, kolagen potřebujeme pro celé tělo. Je základní stavební jednotkou tkání.
Je to bílkovina, která se nachází ve šlachách, kůži, očích, kostech, chrupavkách, nehtech, zubech, vlasech a pojivových tkáních, ale také ve svalech, orgánech a tepnách.
Kolagen pomáhá vyživovat klouby a svaly, urychlovat hojení ran, působí jako prevence úbytku kostní hmoty, zachovává zdravou pokožku, vlasy i nehty. Tělo si kolagen přirozeně „vyrábí“, ale s věkem se produkce snižuje. Pokud chceme být fit, je potřeba ho začít tělu dodávat i zvenčí.
Kde ho vzít?
V první řadě bychom měli kolagen přijímat ze stravy. Je to ten nejjednodušší způsob. Mezi potraviny přirozeně bohaté na kolagen patří například chutný vývar z kostí a kloubních částí, huspenina, ryby, mořské plody, červené i bílé maso, luštěniny a vejce.
Buď kolagen přímo obsahují, nebo pomáhají tělu s jeho vlastní tvorbou. Jenže náš jídelníček mnohdy potřebu kolagenu pokrýt nestačí. Jeho nedostatkem trpí například i lidé s artrózou, po operaci, nebo ti, kteří se aktivně věnují sportu.
A také vegani a vegetariáni. V takových případech je namístě pomoci si užíváním různých doplňků stravy s kolagenem. Těch je na našem trhu celá řada.
Na výběru záleží
A není vůbec jedno, jaký si vybereme – ne každý je totiž stejně efektivní. Jak se v nich tedy vyznat a zvolit pro sebe ten nejlepší? Existují tři typy kolagenu (1, 2 a 3) a každý z nich má jiný úkol.
Vyrábějí se z různých zdrojů: z mořských ryb, kravských tkání a šlach, prasečí kůže nebo kuřecích kostí. Rybí kolagen je převážně typu 1, v chrupavkách je převážně kolagen typu 2, hovězí obsahuje kolageny typu 1 a 3 a je relativně levný.
Nejlépe se vstřebává rybí, o něco hůře hovězí a nejhůře vepřový. Existují také kolageny pro vegany a vegetariány, získávané z kmenových bakterií a kvasinek, ty jsou však nejméně efektivní.
Tekutý i v tabletách
Záleží také na podobě, do které je kolagen zpracovaný. Nejlépe se vstřebává kolagen tekutý, o něco hůře práškový a nejhůře v tabletách. Pro srovnání: z tekuté formy dokážeme vstřebat kolem 90 % kolagenu, z tablet ale jen kolem 30 %.
Proto je potřeba vybírat ty účinnější. Nechceme přece vyhazovat peníze za něco, co nám pomůže jen minimálně, že? Čím vyšší je obsah kolagenu v denní dávce, tím kvalitnější, respektive účinnější daný doplněk stravy je.
Proč se to vyplatí?
Konkrétní denní dávka závisí také na tom, jakou formu doplňku užíváte a proč – většina doplňků s kolagenem má doporučenou denní dávku uvedenou na obalu. Ovšem ani užívání toho nejkvalitnějšího nevede k masivní obnově této potřebné bílkoviny v těle.
Pomáhá však zpomalit přirozené procesy stárnutí tkání a kloubů a také omezit důsledky nezdravého životního stylu. Už jen proto se kolagen vyplatí užívat.
Dobré rady
• Pokud jste již ztratili značné množství kolagenu, může jeho produkci stimulovat laserová terapie.
• Pro regeneraci chrupavek, kloubů a kostí se nejlépe hodí kolagen typu 2.