Skoro každý to někdy zažil. Náhle se s vámi zhoupla země nebo jste si připadali jako na kolotoči. Bývá to mžik, ale je velmi nepříjemný.
Pokud se vám však hlava točí opakovaně nebo po delší dobu, je nezbytné hledat příčinu.
Diabetici vědí, že točení hlavy je signálem nebezpečného poklesu hladiny cukru v krvi. Točení hlavy může doprovázet Parkinsonovu nemoc nebo roztroušenou sklerózu. Objeví se třeba i se záchvaty paniky a úzkosti či při depresí.
Závratě ale mohou být i nežádoucím účinkem některých léků, především proti vysokému tlaku.
Cévní potíže
Způsobují to zkornatěné tepny, které probíhají těsně kolem krční páteře. Omezení přísunu krve a kyslíku se okamžitě projeví točením hlavy. Zhoršuje se to především pří záklonu hlavy. Proto dokáže u starších lidí vyvolat točení hlavy i prostý pohled do výšky.
Dojít k tomu může ale i vleže v posteli při přetáčení ze strany na stranu. Tyto potíže trvají jen krátce, obvykle je provází nevolnost a rozmazané vidění.
Výkyvy krevního tlaku
U mladých lidí bývá příčinou točení hlavy nízký tlak. Zvlášť v období růstu může tlak krátkodobě klesnout a vyvolat tak závrať nebo i mdlobu. Točení hlavy dokáže ale vyvolat zvýšení krevního tlaku a další oběhové potíže.
Zvlášť závažným signálem je opakované točení hlavy, které doprovázejí stavy schvácenosti či dušnosti. Může to ukazovat na poruchy srdečního rytmu a závažná srdeční onemocnění.
Chudokrevnost
Znamená zhoršené zásobování kyslíkem v celém těle i mozku. Točení hlavy je pak jen jedním z mnoha nepříjemných následků, mezi nimiž dominuje chronická únava a sklon k omdlévání.
Zrychluje se tep, což při současné ateroskleróze může vést k srdečním potížím a dalšímu točení hlavy.
Potíže vnitřního ucha
Hluboce v uchu je usazeno rovnovážné ústrojí, proto se s námi při jeho postižení začne okolí houpat. Je to zejména pohyb po nerovném pohybu za nedostatku světla.
Při jednostranném postižení rovnovážného ústrojí (nejčastěji souvisí se zánětem vnitřního ucha) budete mít pocit jako na kolotoči, kdy vás odstředivá síla tlačí k jedné straně. Nepříjemné stavy doprovází pískání v uchu i nedoslýchavost.
Migréna
Jedná se o záchvat, který postihuje i oblast vnitřního ucha. V první fázi migrény dochází k omezení prokrvení postižené partie mozku – objeví se točení hlavy někdy současně s aurou.
Následovat mohou silné bolesti hlavy s pískáním v uchu, ale i poruchou vidění a nesnášenlivostí světla a zvuků. Někdy se může migréna projevit jen točením hlavy bez bolesti.
Problémy se zrakem
Oči jsou důležité pro udržování rovnováhy. Ta se při poruše zraku lehce vychýlí. K tomu, aby se vám začala točit hlava, stačí i nové brýle nebo vsazení kontaktních čoček.
Pokud závratě doprovází dvojité nebo rozmazané vidění, pocit tlaku v očích a mnohdy i nevolnost, je nutné vyšetření u očního lékaře.
Menierova choroba
Jde o onemocnění nejasného původu, které postihuje uši, zpravidla jen jednostranně. V postiženém uchu dochází ke změnám, které vedou k záchvatům s pocitem tlaku, pískáním, syčením nebo zvoněním a současně s točením hlavy.
Sluch se zhoršuje a pocit závratě je tak silný, že někdy neumožňuje ani stát nebo chodit. Záchvaty trvají několik minut, ale i hodin. Pomůže jen operace.