Je čas chřipek, nepříjemných nachlazení a bolestí v krku. Ne vždy je ale třeba hned do sebe nasypat velké množství prášků.
Stále znovu se potvrzuje, že pro naše zdraví je velmi důležité zejména to, co jíme. A tak i správně zvolený jídelníček může pomoci při prvních příznacích nemoci, a také ji účinně předcházet.
1. Cibule
Nejlepším lékem proti nachlazení a následnému kašli je odjakživa cibule. Působí preventivně proti infekcím dýchacích cest a léčí jejich nemoci, jako jsou kašel, zahlenění, špatné dýchání, chrapot, rýma, angína, chřipka, bolesti v krku. Dýchací cesty také dezinfikuje a s nimi i nosní sliznici a ústní dutinu.
2. Česnek
Účinným přírodním antibiotikem, které snadno zatočí s kdejakou chorobou, je česnek. V období zvýšeného výskytu chřipek bychom ho měli konzumovat co nejčastěji. Jeho nepříjemný odér zmírníme tím, že se po jeho konzumaci napijeme mléka.
3. Křen
Výborným doplňkem léčby při nachlazení, angíně a chřipce je křen. Obsahuje dostatek důležitých živin a má antibiotický účinek, takže dokáže v našem těle účinně eliminovat infekce.
V případě nemocí spojených s kašlem a rýmou nám křen prokáže ještě jednu skvělou službu.
Jeho silice rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest – jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách. Tento účinek pocítíme už při jeho krájení či strouhání – projevuje se typickým slzením, stejně jako u cibule.
4. Citrony
Při nachlazení a chřipce je velmi důležitý přísun dostatečného množství vitaminu C. Nejlepší je, podáváme-li ho ve formě zvýšené konzumace citrónů, ale také kiwi, pomerančů a kysaného zelí.
5. Med
Při podzimních onemocněních je med neocenitelný. Nejenže dodává tělu dostatek důležitých látek, energie, ale navíc na rozdíl od rafinovaného cukru, nezatěžuje náš organizmus.
6. Zázvor
Kořen zázvoru usnadňuje trávení a tím podporuje chuť k jídlu, je antibakteriální a protizánětlivý, pomáhá mírnit potíže při chřipce a rýmě, uklidňuje a zmírňuje bolesti hlavy.