Postupem věku se přirozeně mění fungování těla, srdce nevyjímaje. A způsob života se na kondici srdce projevuje víc, než byste si myslela. Naštěstí existují způsoby, jak riziko srdečních onemocnění snížit.
Srdce je sval velikosti pěsti, který ve vašem těle bije 80krát za minutu. Znásobte jeho činnost 80 lety života a vyjde vám neuvěřitelné číslo: 3 miliardy úderů a 200 milionu litrů přefiltrované krve. Nemyslíte, že si tenhle dříč péči zaslouží?
Dny bez špatných zpráv
Stres zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Proto je dobré se stresu vyhnout. Jedním z dobrých doporučení je přestat sledovat zpravodajství. Uvidíte, jak se vám uleví, pokud nebudete denně vstřebávat katastrofické informace od nás i ze světa.
Běh událostí neovlivníte, jen se nervujete a škodíte srdci. Sama zjistíte, že se po týdenní pauze cítíte lépe. Spíš si přečtěte oblíbený časopis, knížku, koukněte se na romantickou komedii, prostě hýčkejte své srdce.
Správné jídlo, dobré jídlo
Ve chvíli, kdy přijdete na to, že se obejdete bez smažení a bez litrů oleje, máte napůl vyhráno. Místo smažení můžete grilovat, péct, vařit v páře nebo dusit, a to s minimem tuků.
Pro dochucení použijte místo velkého množství soli raději koření, bylinky, pepř nebo citronovou šťávu. Přímo blahodárně působí na srdce a tepny vlašské ořechy, které obsahují omega-3 mastné kyseliny.
Stejně jako lněné semínko, které navíc snižuje zrádný cholesterol, jenž hrozí zneprůchodněním tepen. Vlašáků si dopřejte denně hrst, s lněným semínkem začínejte raději pozvolna. Stačí půl čajové lžičky denně. Má totiž projímavé účinky.
Cigarety ne, alkohol možná
O škodlivosti kouření toho již bylo napsáno mnoho a nikdo nepochybuje o tom, že rapidně zvyšuje riziko srdečních onemocnění. S alkoholem je to trochu jiné.
Ve zprávách se pravidelně objevují zjištění, že pití červeného vína může být prospěšné pro zdravé srdce. Může, ale nemusí. Záleží na tom, kolik červeného vína si dopřejete.
Jisté je, že zatím neexistuje žádná přesvědčivá studie o přínosu alkoholu. Na druhé misce vah jsou v případě konzumace alkoholu srdeční arytmie, vysoký krevní tlak, mrtvice, problémy s játry atd.
Nezůstávejte sama doma
Osamělost je pro srdce a zdravé cévy doslova zabiják, protože zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Nezůstávejte proto často sama, najděte si nové přátele nebo se zkuste znovu spojit s těmi starými.
Přihlaste se do nějakého klubu ve vašem okolí, začněte chodit na kurzy. Prostě snažte se dostat mezi lidi. Každý den si udělejte čas na procházku.
Ať je vám padesát, nebo osmdesát, právě denní pobyt na čerstvém vzduchu je zcela nezbytný pro správné fungování srdce.
Spánku sedm až devět hodin
Jestliže špatně spíte, vystavujete se riziku onemocnění srdce i cév. Ideální je spát denně sedm až devět hodin. Nedostatek spánku totiž zvyšuje krevní tlak.
Špatný je však i nadbytek spánku, protože zvyšuje riziko mrtvice a infarktu. Pokud spíte více než devět hodin, a přes den si navíc dáte šlofíka po obědě, vystavujete se riziku cévní mozkové příhody.
Pokud toho ale v noci zrovna moc nenaspíte, zdřímnutí si během dne vám pomůže vyrovnat spánkový deficit. Pro lepší usnutí si v ložnici vyvětrejte, hodinu před spaním nejezte a spěte, pokud možno, v naprosté tmě.
Hezký článek, dobre nápady jak být zdravější. Já osobně mám problém vyhnout se stresu, ale zní to, že stojí za pokus. A ta část o jídle? Super! Musím si začít dávat víc bacha na to, co jím. 🙂
Skvělý článek s důležitými tipy, jak se starat o naše srdce. Obzvlášť se mi líbí ta část o duševním zdraví a vyhýbání se negativním novinkám. Věděla jsem, že stres škodí, ale přestat sledovat zprávy jako cesta k lepšímu pocitu? To je pro mě novinka. Děkuji za inspiraci!