Celiakie je zažívací porucha, při které imunitní systém negativně reaguje na lepek v pšenici, ječmeni a žitě. Postupně se tak poškozuje tenké střevo, z něhož nedochází k vstřebávání některých živin.
Celiakie se může projevit už od věku 6 měsíců, ale propuknout může v každém věku. Mezi klasické příznaky patří nadýmání, úbytek váhy, ztráta chuti k jídlu a chronický průjem.
Někteří lidé také trpí svěděním, puchýřky na kůži, bolestí hlavy, únavou nebo bolestmi kloubů.
Na celiakii neexistuje žádný lék, je třeba pouze dát si pozor na to, co jíte. Nabízíme 7 tipů, jak se s celiakií vypořádat.
Celoživotní dieta
Poté, co vyloučíte ze svého jídelníčku lepek, se začne zánět v tenkém střevě postupně zmenšovat a vy se začnete cítit lépe. Nesmíte jíst nejen pšenici, ale i ječmen, bulgur, grahamovou mouku, slad, žito, krupici či špaldu.
Nahradit je lze amarantem, pohankou, prosem, kukuřicí, quinoou, hnědou rýží, sójou. V obchodech koupíte i bezlepkové pečivo, těstoviny, sušenky nebo cereálie.
Nezapomeňte také jíst hodně ovoce, zeleniny, fazolí, semen, luštěnin, ořechů, brambor, vajec, mléčných výrobků, ryb, libového hovězího a kuřecího masa.
Čtěte etikety
Skrytý lepek se může vyskytovat v potravinách s modifikovaným škrobem, konzervanty a potravinářskými stabilizátory, v kuřecím vývaru, sladovém octu, salátových dresincích, lécích na předpis, vitamínových doplňcích, výživových doplňcích, zubní pastě, ústní vodě, rtěnkách a podobně.
Pozorně proto čtěte etikety.
Džus z aloe vera
Pomáhá léčit zánět tenkého střeva a podporuje správné trávení. Pokud se užívá denně po dobu několika týdnů, může tato přírodní protizánětlivá tekutina pomoci zklidnit podráždění zažívacího traktu a obnovit rovnováhu ve střevech.
Slunce
Celiaci mívají nedostatek vitaminu D. Ten je mj. potřebný pro řádné fungování enzymů slinivky břišní a je také zodpovědný za vysoký výskyt onemocnění kostí u lidí s celiakií. Proto se každý den vystavte alespoň 10-15 minut slunci. Po konzultaci s lékařem můžete používat také vitamin D v tabletách.
Probiotika
Podle odborníků mohou mít některé kmeny probiotik ochranný účinek proti poškození střev, jež celiakie způsobuje. Jezte proto jogurty s živými kulturami, acidofilní mléko, kefír, miso, tempeh a kysané zelí. Nebo užívejte probiotické doplňky.