Malý problém, velký stres. Téma inkontinence bývá tabu, přitom se týká milionů žen všech věkových kategorií. Dobrá zpráva? Existují způsoby, jak situaci zlepšit, někdy dokonce úplně vyřešit.
Možná jste to zažila: smích, kýchnutí či běh, a ejhle, něco se stalo. Inkontinence není jen „problémem starších dam“. Po porodu, při hormonálních změnách nebo zvýšené námaze může dojít k oslabení svalů pánevního dna, což vede k únikům moči.
Nejčastějším typem je stresová inkontinence, kdy moč uniká při fyzické námaze. Jakkoli to může být nepříjemné, nejste v tom sama – až 50 % žen zažije nějakou formu inkontinence.
1. Posilujte pánevní dno
Někdy stačí jen trochu „zvednout činky“. Cvičení svalů pánevního dna (tzv. Kegelovy cviky) může zázračně zlepšit kontrolu nad močovým měchýřem. Jak na to?
Představte si, že chcete zadržet moč, a stáhněte tyto svaly na pár sekund, pak povolte. Opakujte 10x, 3x denně. Pokud máte pocit, že cviky nezvládáte správně, pomohou vám odborníci, jako jsou fyzioterapeuti.
Tip: Existují i speciální pomůcky pro trénink pánevního dna, např. vaginální závaží či elektrostimulační zařízení, jež vám usnadní práci.
2. Kolik vody je akorát?
Snaha méně pít může situaci spíš ještě zhoršit. Když tělo nedostává dostatek tekutin, moč se stává koncentrovanější a dráždí močový měchýř, což vede k častějším nutkáním.
Ideální je pít kolem 1,5 až 2 litrů vody denně, vyhýbat se alkoholu, kofeinu a perlivým nápojům, které mohou močový měchýř zbytečně podráždit.
3. Jak strava ovlivňuje inkontinenci
Věřte, nebo ne, ale vaše strava hraje velkou roli. Přidejte do svého jídelníčku více vlákniny – pomůže předcházet zácpě, která může zvyšovat tlak na močový měchýř.
Dále jsou prospěšné potraviny bohaté na hořčík (např. banány, špenát) a vitamin D (tučné ryby, vejce), které podporují svalovou sílu. Naopak si dejte pozor na ostrá a kořeněná jídla, která mohou močový měchýř dráždit.
4. Moderní pomůcky pro pohodlí
Pokud vás inkontinence trápí častěji, není důvod k panice. Moderní absorpční pomůcky jsou diskrétní a pohodlné. Kalhotky nebo vložky určené přímo na únik moči vám zajistí jistotu během dne i noci. A než se situace zlepší, mějte vždy po ruce nějakou „pojistku“.
Inkontinence je problém, který se dá řešit. Ať už zvolíte cvičení, úpravu stravy, nebo se svěříte odborníkovi, důležité je vědět, že na to nejste sama. S trochou péče a tréninku se můžete opět cítit sebevědomě a v pohodě!
Tip: Nebojte se mluvit s odborníkem. Urolog nebo gynekolog vám může nabídnout řešení – od léků přes fyzioterapii až po minimálně invazivní chirurgii, pokud je to nutné.
Jo, po běhání jsem párkrát měla problém. Zkusím ty Kegelovy cviky, snad to pomůže. 😊
Inkontinence je fakt téma, o kterém se málo mluví. Dobrý vědět, že jsou možnosti, jak to zlepšit. 👌
Ty cviky na pánevní dno fakt fungujou, za mě super tip! Předtím jsem o nich ani nevěděla. 😉