Lidé, kteří se otužují, mají mnohem silnější imunitní systém! To chcete také! .Nemoci se jim vyhýbají, a pokud už je nějaká chřipka skolí, trvá kratší dobu a má lehčí průběh. Chcete-li se mezi otužilce také zařadit, máte příležitost. Léto je totiž ideální dobou, kdy začít.
Nic se nemá přehánět
Pokud se hned naložíte do vany s ledovou vodou nebo budete pět minut drkotat zuby v ledové sprše, nejenže se neotužíte, ale s největší pravděpodobností si uženete pořádné nachlazení. Začínat se musí zvolna, zvláště u dětí a seniorů.
V první fázi stačí omývat denně tři minuty studenou vodou. V druhé fázi následuje pětiminutové polévání studenou a nakonec i sprchování.
Saunování a koupání
Otužování je možné urychlit i pravidelnou návštěvou sauny. Saunování v létě spojené s ochlazením ve venkovním bazénku je stejně prospěšné jako to zimní, přestože teplotní rozdíl není tak veliký.
Když jednou týdně v létě navštívíte saunu, vyhnete se pak i zimním chřipkám. Pro začínající otužilce je vhodné i koupání v přírodních koupalištích, hlavně ve dnech, kdy je teplota pod 20 ˚C. Koupel by měla trvat maximálně 10 minut.
Před vstupem do vody byste se měli zahřát cvičením, po koupeli se rychle osušit, obléknout a dát si teplý nápoj.
Zvýšená opatrnost
Otužování je vhodné pro všechny. Pokud ale trpíte onemocněním srdce a oběhové soustavy nebo závažným chronickým onemocněním, měli byste se o vhodném postupu otužování poradit s lékařem. Opatrní by měli být také senioři a děti.
U těch je možné začít s otužováním třeba krátkým ranním cvičením u otevřeného okna nebo omýváním vlažnou vodou, jejíž teplota se bude postupně snižovat. .