Máte-li zdravé oči, jejich bělma jsou bílá jako sníh. Pokud tomu tak není, je něco v nepořádku. Žluté bělmo signalizuje žloutenku, nebo problém s játry a žlučníkem. Červené zabarvení bývá příčinou prasklých žilek.
Příčiny zarudnutí
Oko vyživuje velké množstvím drobných cév, které obvykle nevnímáme, ale při zdravotních problémech mohou krvácet do oka. Nejčastěji se jedná o úraz, kdy si ani nemusíme být vědomi, že by k nějakému poškození oka mohlo dojít.
Žilky mohou prasknout také kvůli vysokému krevnímu tlaku, při zácpě, kdy příliš tlačíme, při úporném kašli, při zdvižení těžkého břemena, ženám při porodu.
Příčinou může být i nadměrné nošení kontaktních čoček, užívání léků na srážlivost krve nebo onemocnění štítné žlázy.
Kdy k lékaři
Když vám v oku praskne žilka, není třeba hned běžet k lékaři. Nemáte-li ho celé rudé, zkuste domácí přípravky. Pokud se ale oko nezahojí ani po dvou týdnech, důvod k návštěvě lékaře to už je.
Dvě domácí rady
V první řadě dopřejte očím odpočinek a zajistěte dostatečný příjem vitaminů C a P ,což je rutin, který je např. v pohance. Ten pomáhá snižovat nadměrnou propustnost krevních kapilár při vysokém krevním tlaku.
Právě jeho nedostatek se projevuje krvácením z nosu a hlavně praskáním cév. Účinné jsou i studené obklady. Ponořte čistou žínku do mísy, poté vyždímejte přebytečnou vodu a položte na oči.