Vyvážená strava a odpovídající tělesná námaha jsou základem fyzické i psychické pohody. Energii potřebujeme jak pro duševní, tak fyzickou aktivitu, takže bychom ji měli tělu dodat nejen před cvičením, ale tak také po něm.
Co je nejlepší jíst, aby nám nebylo těžko nebo abychom se necítili unavení? To nám poradí nutriční specialista RNDr. Pavel Suchánek.
Ti, kteří sportují, potřebují více energie
Pokud často sportujete, měli byste jíst vyváženou stravu, která zásobuje tělo všemi potřebnými živinami.
Mozek člověka absorbuje 20-25 % energie přijaté z potravy. Nutriční specialisté poukazují na to, že sacharidy by měly být hlavním zdrojem energie.
Je také důležité jíst pravidelně, pokud jste aktivní, tak pětkrát denně, aby byly tělu dodány potřebné vitamíny a živiny.
Velmi podstatné je si také uvědomit, jaké množství zeleniny a ovoce konzumujeme během hlavních jídel a svačin. Experti Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučují jíst nejméně 400 g zeleniny a až 300 g ovoce denně, rozdělených do 5 porcí.
Jednou porcí může být i 100% džus nebo kapsička ovocného nebo zeleninového pyré. Ovoce, zelenina, džusy a pyré obsahují nejen mnoho vitamínů, ale také snadno vstřebatelné sacharidy, které nám dodají potřebnou energii.
„Cílem každodenních cvičení je zlepšit naši fyzičku a mít ze sebe dobrý pocit. Sporty jako běh, kruhový trénink, nebo cyklistika vyžadují mnoho energie.
A pravidelný intenzivní trénink, který trvá déle než hodinu, zvyšuje její potřebu ještě více.
Proto, pokud cvičíte pravidelně, měli byste do své stravy zařadit nejen obiloviny, škrobovou zeleninu a nezapomínat na ovoce, které poskytují tělu správné množství sacharidů a pomáhají udržovat potřebné energetické (glykogenové) zásoby v játrech, k jejichž snížení při tréninku dochází,“ říká RNDr. Pavel Suchánek, expert kampaně „Džusy a pyré – vitamíny ve SMART formě.“
Svačiny, které jsou přínosné a snadno se připravují
Podle odborníků jsou sacharidy nezbytné, aby tělu poskytly energii a předešly chronické únavě, stejně jako obnovily zásoby glykogenu v játrech a svalech.
„Aby byl trénink efektivní a došlo ke zpomalení spotřebovávání glykogenu z jater a netvořilo se nadbytečné množství kyseliny mléčné, která způsobuje svalovou únavu a bolest, tak byste měli před cvičením 1,5 – 2 hodiny sníst lehce stravitelné, méně tučné potraviny bohaté na rychle stravitelné bílkoviny a obsahující složité sacharidy.
Například rýži, vařené, případně nasucho pečené brambory, nudle s rybou, drůbežím nebo králičím masem doplněné dušenou nebo čerstvou, snadno stravitelnou zeleninou, jako je třeba okurka, nebo listový salát.
Skvělé jsou také zeleninové krémy jako zdroje nejen energie, ale i tekutin“ doporučuje RNDr. Pavel Suchánek.
Při tréninku delším, než hodinu je třeba udržovat správné množství vody (tělesné tekutiny), iontů tj.elektrolytů a sacharidů, zejména pak v horkém a suchém počasí.
Abyste po cvičení zpomalili proces odbourávání glykogenu, měli byste sníst cca 30 minut před cvičením nějaké ovoce, bobulovinu nebo můžete zvolit 100% džus a pyré obsahující snadno vstřebatelné sacharidy, které se rychle dostávají do krve, čímž doplňují zásoby glykogenu.
Stejně tak je nutné dodat i malou dávku rychle vstřebatelných bílkovin pro ochranu svalů, stejně tak po cvičení doplníme tekutiny, ionty, bílkoviny a sacharidy pro nastartování regenerace.
Rychlou a praktickou svačinou mohou být zeleninové tyčinky, ovocné plátky nebo 100% zeleninové a ovocné džusy nebo pyré, které neobsahují žádný přidaný cukr.
Lze je zakoupit v praktických malých baleních a proto není problém si je vzít kamkoliv s sebou. Džusy a pyré jsou pohodlný a navíc lahodný způsob, jak získat extra porci vitamínů a udržet si správný životní styl.
.