Neléčený kašel může vyústit v mnohem závažnější problémy, a proto začněte s léčbou už při prvních náznacích dušnosti. Co vám účinně pomůže zbavit se kašle během pár dní?
Prvními pomocníky jsou samozřejmě klidový režim, bylinkové čaje a léky z lékárny. Tím to ale zdaleka nekončí. Inspirujte se radami našich babiček. Poradíme vám, co ještě může léčbu kašle urychlit, abyste byla brzy zase jako rybička.
Naložte se do vany
Napusťte si vanu horkou vodou a ponořte se do ní. Zhluboka dýchejte, nosem se nadechujte, ústy vydechujte. Díky horkému vzduchu se vám už po pár minutách bude dýchat lépe. Začnou se tvořit hleny, které pak budete moci snáz vykašlat.
Inhalujte ve velkém
Vdechování vlhkého horkého vzduchu je na podrážděné dýchací cesty jako dělané. Povolejte na pomoc také léčivé bylinky, které pomohou urychlit léčbu kašle a dát dýchací cesty zase do kondice.
Vyzkoušet můžete například dubovou kúru. Dvě lžíce spařte dvěma litry vroucí vody, přehoďte si přes hlavu ručník a deset minut inhalujte. Na kašel je skvělý také březový květ. Doporučujeme inhalovat každý den po dobu jednoho týdne.
Uvidíte, že brzy obtíže s dýcháním samovolně zmizí. Úplně nejlepší variantou je eukalyptový olej, který uvolňuje dýchací cesty a zároveň zklidňuje krk.
Poklady z lednice
Ano, přesně tak, řeč bude o česneku a cibuli. Česnek je zázračná potravina, kterou můžete použít i na mnoho jiných neduhů, a ruku v ruce s ním jde samozřejmě také cibule. Při kašli si můžete obojí nakrájet do mističky a dát na noční stolek.
Výpary z česneku a cibule čistí dýchací cesty, a navíc se nebudete kvůli kašli každou chvilku budit. Podobné účinky má také koření zvané kurkuma nebo medicinální houba shiitake a citronová šťáva.
Medicína z koření
Připravte si také výluh z koření. Do misky dejte dvě polévkové lžíce medu a přidejte k němu špetku skořice, kurkumy, trochu černého pepře a drcený zázvor. Pořádně promíchejte. Jednu lžičku užívejte ráno a jednu večer. Po dvou dnech by měl kašel odeznít.
Léčivá bylinná směs
Na čajovou směs potřebujete jednu lžičku kořene lékořice, polévkovou lžíci jitrocele a 300 ml vroucí vody. Byliny smíchejte a přelijte je horkou vodou. Nechte patnáct až dvacet minut louhovat. Pijte dvakrát denně po dobu sedmi dní.
Vyzkoušet můžete také horké jablko se zázvorem. Nastrouhejte dvě lžíce čerstvého zázvoru a dvě lžíce jablka i se slupkou. Smíchejte a zalijte půl litrem vroucí vody. Směs můžete inhalovat nebo přecedit, přidat tři lžíce medu a užívat třikrát denně.
Vyzkoušejte kouzlo zábalů
Zábaly mohou pomoci už v první fázi nemoci, při déletrvajícím kašli je můžete zkombinovat s léky z lékárny. Pomáhají rozpouštět hlen, zklidnit horní cesty dýchací a vytahují z těla škodliviny. Včasným zásahem tak můžete zabránit rozvoji kašle hned v samém začátku.
Vyzkoušet můžete olivový zábal, který se hodí zejména na suchý kašel. Do oleje můžete přidat také trošku éterického olejíčku. Tvarohový zábal se používá hlavně při zánětu průdušek.
Medový má silné detoxikační účinky a bramborový uvolňuje hlen. Zábal byste měla nechat působit minimálně půl hodiny, ale ideálně klidně i celou noc.
Tyjo, to s tou cibulí a česnekem musím zkusit, máme je doma furt. Kámoška taky říkala, že to fakt pomáhá!
Zrovna minulý týden mě trápil hrozný kašel, mohla jsem tento článek najít dřív! Eukalyptový olej a česnek budu mít teď vždycky doma.
Tady ty babičkovský rady miluju! Inhalace bylinkama a česnek na stolek zní jako super tipy, určitě je vyzkouším, až mě zase potká kašel.