Dovolené jsou v plném proudu, mnohé z vás se chystají trávit volno v populárních zahraničních destinacích – Egyptě, Tunisku, Řecku či Bulharsku. Právě tam hrozí, že onemocníte průjmem.
Zažívacím problémům, které pronásledují turisty na dovolené v Egyptě, se stylově říká Faraonova pomsta. Podobné problémy vám hrozí také v Tunisku, Řecku nebo v Bulharsku. Na co si tedy dát pozor?
1. Nepijte vodu z kohoutku
V jižních státech v žádném případě nepijte vodu z kohoutku. Jde často jen o odsolenou mořskou vodu s jiným minerálním složením, které vám neudělá dobře. Proto pijte jen vodu balenou, kterou raději používejte i pro ústní hygienu.
A myjte si balenou vodou i ruce, všudypřítomné bakterie a mikroorganismy, se kterými si vaše tělo nepotyká, vám můžou způsobit problémy.
2. Noste si s sebou láhev balené vody
Dbejte na neustálý přísun vody. V jižních státech je velice suché a horké počasí a pocit žízně není v tomto případě dostatečným příznakem hrozící dehydratace.
Noste proto láhev balené vody stále při sobě a pijte. Že není něco v pořádku, se projeví tím, že nebudete mít dlouhou dobu nutkání k močení, nebo vymočíte jen trošku tmavě žluté moči.
3. Dávejte si pozor na šťávu a led
Obezřetnost je na místě, i co se týče ovocných šťáv – mnozí pouliční prodavači je míchají právě s vodou z kohoutku.
Horké nápoje, jako je čaj či káva, by měly být teoreticky v pořádku, neboť při jejich přípravě voda prošla varem,. Buďte ale opatrná také na led, takový ledový drink by vám mohl následně pěkně zavařit.
4. Vybavte se na cestu léky
Na cestu do těchto jižních destinací je dobré nepodceňovat přípravu a nic neponechat náhodě. Proto zkontrolujte svou cestovní lékárničku a nezapomeňte v ní doplnit léky proti střevním obtížím.
V mnoha případech, převážně v Egyptě, však české protiprůjmové léky nepomáhají. Z nejznámějších a nejspolehlivějších léků na průjmové potíže v Egyptě jsou pak Antinal, Drotazide a Diax, které seženete v místní lékárně. A věřte, že úleva se dostaví po pár hodinách.
5. Nekoupejte se v místních řekách
Rozhodně se nekoupejte v Nilu ani jiných egyptských vodních tocích, třebaže místní to tak dělají.
Mají jinou imunitu, vy byste se mohla nakazit obávanou bilharziózou, kdy se vám stykem s kontaminovanou vodou dostane do těla jakýsi odporný parazit, který pak napadá hlavně játra.
Rovněž nechoďte naboso v žabkách nebo sandálkách po čerstvě zalitém trávníku, i tam hrozí nákaza mykózou. Dodržujte tyto zásady a užijte si dovolenou v plné síle a hlavně zdravá.