Slyšela jste o tomto tradičním francouzském receptu jen samé superlativy, ale ještě jste neměla odvahu ho vyzkoušet? Tak teď je ten pravý čas!
Jeho příprava je sice časově náročná, ale to jenom z toho důvodu, že kohoutí maso je trochu tužší, a tím pádem vyžaduje dlouhou tepelnou úpravu. Výsledek však bude naprosto dokonalý!
Suroviny:
1 mladý kohout
200 g slaniny
3 stroužky česneku
2 šalotky
2 mrkve
2 petržele
1/2 menšího celeru
250 g žampionů
100 ml koňaku
450 ml červeného vína
2 lžíce rajčatového protlaku
5 kuliček nového koření
1 snítka rozmarýnu
2 snítky tymiánu
1 snítka šalvěje
3 bobkové listy
2 lžíce olivového oleje
1 lžíce másla
sůl
pepř
Krok za krokem:
1. Kohouta naporcujte na menší kousky a ty důkladně ososlte a opepřete. Ve velkém hrnci rozehřejte olivový olej a kousky kohouta na něm ze všech stran opečte dozlatova. Díky tomu se maso zatáhne, při vaření nepustí šťávu a zůstane pěkně šťavnaté.
2. Maso dejte stranou a do hrnce vložte šalotku, kostičky slaniny a na kousky nakrájenou mrkev, petržel, celer a česnek. Žampiony rozkrájejte na poloviny a ty přidejte do hrnce k zelenině.
Jakmile bude zeleninový základ dostatečně opečený, přidejte k němu lžíci rajčatového protlaku a zahřívejte ještě asi 2 minuty. Pak přilijte koňak a zahřívejte do odpaření alkoholu.
3. Poté přilijte kvalitní červené víno a vraťte do hrnce kousky kohouta. Všechny bylinky svažte kuchyňským provázkem k sobě a vhoďte je společně s kuličkami nového koření do hrnce. Vše osolte a opepřete.
4. Když omáčka dojde do bodu varu, stáhněte plamen na nízký stupeň, zakryjte hrnec poklicí a nechte kohouta zhruba 3 hodiny pozvolna dusit. Jakmile bude maso měkké, vyjměte ho z hrnce a dejte stranou.
5. Svazek bylinek vyhoďte a omáčku nechte ještě asi 15 minut bez poklice vařit. Díky tomu zhoustne a bude mít intenzivnější chuť.
Poté kohouta vraťte do hrnce a nechte ho prohřát. Jakmile omáčku stáhnete z plamene, přidejte do ní lžíci vychlazeného másla pro zjemnění.
6. Kohouta na víně podávejte s bramborovým pyré nebo jenom s kouskem čerstvého bílého chleba.
Dijonský králík
Králičí maso je velmi jemné a chuťově poměrně nevýrazné, jakmile ho ale doplníte bylinkami a pikantní francouzskou hořčicí, rázem se z něho stane neodolatelná lahůdka, na které si pochutná celá rodina.
Navíc si ji můžete bez obav dopřát i v případě, že se snažíte zhubnout pár kilo, protože králičí maso je libové a má nízký obsah tuku.
Suroviny:
1 kg králičího masa
2 lžíce olivového oleje
3 lžíce dijonské hořčice
2 bobkové listy
300 ml bílého vína
150 ml smetany
1 snítka rozmarýnu
1 snítka tymiánu
sůl
pepř
Jak na to?
Králičí maso naporcujte na menší kousky. Omyjte je a osušte papírovými utěrkami. Dijonskou hořčici smíchejte s olivovým olejem, solí, pepřem a nadrobno nasekaným rozmarýnem a tymiánem.
Touto směsí králíka ze všech stran potřete a nechte ho několik hodin marinovat v lednici, jen tak dokonale nasákne všechny chutě a vůně.
Druhý den maso dejte do malého pekáčku a ten vložte do trouby předehřáté na 220 °C. Nezakryté maso pečte asi 15 minut, poté k němu přilijte suché a lehké bílé víno.
Na víně nešetřete, přestože se tepelnou úpravou alkohol odpaří, chuť a vůně vína v pokrmu zůstane. Do pekáče přidejte bobkový list, zakryjte ho víkem nebo alobalem a králíka pečte dalších 40 minut. Během pečení ho průběžně potírejte výpekem.
Poté pekáč s králíkem vyjměte z trouby, maso dejte stranou a omáčku nalijte do rendlíku. Přilijte do ní smetanu, promíchejte a nechte krátce povařit.
Králíka podávejte přelitého omáčkou. Jako příloha se skvěle hodí šťouchané brambory nebo pečená kořenová zelenina.
Fakt dobrý článek. Zrovna přemýšlím, že bych na Vánoce upekla něco netradičního a ten kohout na víně to asi bude. Díky za inspiraci!
Musím říct, že tohle klasický recept mě fakt baví. Kohouta na víně sem už dělala a je to top. Jen ten čas co to chce mě trochu štve, ale jinak super.:)
Au, vazne chci zkouset ten kohout na víně, ale to vypadá strašně složitě 😀 Akorát bych to asi nepřipravila podle receptu, ale fakt super, že se o tom můžu dočíst.