Maliny, borůvky nebo ostružiny jsou oblíbenou pochoutkou. Ať už si vyrazíte na jejich sběr do lesa, nebo vám rostou na zahrádce, využijete je nejen na mlsání či pečení.
Malé bobule, ale i listy, pupeny či květy v sobě skrývají až neuvěřitelnou léčivou sílu. Stačí jen vědět, jak a k čemu ji využít.
Maliník
Odvar z listů maliníku má blahodárné účinky na ženské pohlavní orgány. Doporučuje se proti bolestivé menstruaci, v období přechodu pomáhá tlumit potíže, které hormonální změny s ním spojené obvykle provázejí.
Má také příznivé účinky na kardiovaskulární systém a zabraňuje ukládání tuku. Navíc je maliník šetrná bylinka, takže si čaj z něj připravený můžete dopřávat pravidelně.
Ostružiník
Čaj z listů ostružiníku se pro protizánětlivé a zklidňující účinky doporučuje pít proti chrapotu, při kašli a zánětu dýchacích cest. Vymačkaná šťáva z plodů je dobrý prostředek proti průjmu.
Borůvka
Tmavomodré sladkokyselé plody obsahují velké množství vitaminů, minerálů a účinných látek. V lidovém léčitelství se borůvky doporučují proti průjmu, zánětům a také pro přirozenou regulaci tvorby inzulinu.
Asi nejvýznamnější je jejich pozitivní vliv na posílení zraku. Přispívají k lepšímu prokrvení sítnice, pomáhají při šerosleposti, zlepšují noční vidění a celkově zostřují zrak.
Brusinka
Brusinky jsou dnes už v přírodě spíše vzácností, zahradní odrůda má jemnější chuť a větší plody. Oba druhy jsou plné vitaminů a dalších prospěšných látek.
Brusinky jsou skvělý prostředek proti zánětu močového ústrojí, pomáhají také proti vzniku ledvinových kamenů, prospívají kardiovaskulárnímu systému a dezinfikují střeva.
Když si je nasušíte do zásoby, budete mít během celého roku po ruce spolehlivý lék na spoustu neduhů.
Maliny jsou můj nejoblíbenejší ovoce, ale tohle je pro mě úplně nová informace, že jsou i takhle zdravý. Jsem ráda, že je máme na zahrádce, takže letos zkusím nějak ten čaj připravit. Článek super, díky za tipy.
Páni, ostružiny jsou proti zánětu? To sem teda fakt nevěděla. U nás na zahradě jich máme každý rok plno a většinou je předělám na džem. No ale teď už budu vědět, že si příště nechám i na čaj. Díky za info!
No já jsem vždycky říkala, že v přírodě toho najdete spoustu užitečnýho. Třeba ty maliny, kdo by řek, že maj tak dobrý účinky. Naprostá bomba! Možná že se kouknu na nějaký recepty na čaje. Víte o něčem dobrým?
Hele, to je super, že takovýhle věci rostou úplně zadarmo v lese. To jsem netušila, že i z borůvek máte tolik prospěchu. Jo a s těma brusinkama souhlas, v obchodě u nás je moc nenajdeš. Tak si to budu muset zapamatoat, až půjdu na houby. 😉
Úžasný článek! Právě programuji aplikaci, která by pomocí umělé inteligence pomáhala rozeznávat jednotlivé druhy lesních plodů a nabízela by i jejich případné využití. Tento článek mi dal skvělé informace, jak ještě rozšířit databázi o léčivé účinky. Díky!