V období přechodu vás nemusí potrápit jen suchá pleť a ztráta její pevnosti, někdy propukne i akné.
Zásadní roli při vzniku akné sehrávají hormony. Konkrétně to jsou estrogen a progesteron, které ovlivňují produkci takzvaných androgenů, což jsou mužské hormony regulující tvorbu kožního mazu.
Při poklesu ženských hormonů v menopauze může zvýšená produkce androgenů způsobit nahromadění kožního mazu na povrchu pleti.
Nepodceňujte péči o pokožku
Základem je dobře vyčištěná pleť, ve které není místo pro nežádoucí bakterie způsobující zánět. Čištění provádějte dvakrát denně — ráno a večer. Pořiďte si kvalitní micelární vodu na akné nebo čisticí gel na akné.
Používejte čisticí a odličovací přípravky bez alkoholu, které pleť nedráždí a nevysušují. Dobrá zpráva je, že akné většinou bývá pouze mírné a dočasné a poradíte si s ním zvýšenou péčí o pleť.
Pomůže také kombinace čisticího gelu a masky. A jednou nebo dvakrát týdně pleti dopřejte jemný peeling, odstraníte tak nejen odumřelé kožní buňky, ale i přebytky mazu.
Jako denní krém používejte hydratační přípravek s SPF faktorem, slunce může akné zhoršit. Pro noční péči volte přípravky speciálně určené pro pleť v přechodu. Pokud ale menopauzální akné ani po několika týdnech neodezní, navštivte dermatologa.
No konečne něco, co opravdu píše, jak to je. Akné trápí fakt spoustu lidí a ne jen mladý. Dobrá rada s těmi přípravky bez alkoholu, osobně používám micelárku a musim řict, že moje pleť je o hodně lepší. Díky za tipy.
Ahoj, moc pěkně napsaný článek. Dost mě to zaujalo, protože občas mám problémi s pletí a nevěděla jsem, že to může mít souvislost s hormonama. Skusim tyhle rady s čištěním a uvidim jestli to zabere. Konečně vím, jak na to, díky!