Cholesterol je základním stavebním kamenem buněčných membrán a podílí se na tvorbě vitaminu D. Problém je, když je ho v těle nadbytek, protože se usazuje v cévách.
Ty pak ztrácejí svou pružnost, zužují se a ucpávají, což vede k infarktu. Jak se vysokému cholesterolu bránit?
Velkou roli hraje dědičnost, v posledních letech ale přibývá mladých lidí, které trápí vysoký cholesterol kvůli špatnému životnímu stylu. Potíž je v tom, že vysoký cholesterol nebolí, a tak většina lidí nemá tušení, že je ohrožuje na životě.
Bez změny to nepůjde
V první řadě si hlídejte váhu, dávejte si pozor na příjem tuků, ty by měly představovat nanejvýš 30 % celkové energie. Příjem cholesterolu by neměl překračovat 200 mg za den. Také vyměňte živočišné tuky za rostlinné a rybí.
Pokuste se zcela vyloučit alkohol, sekněte jednou provždy s kouřením. Do jídelníčku zařaďte ovoce a zeleninu, vlákniny byste měla přijímat alespoň 30 g denně. Sůl omezte na 6 g za den. Jezte více ryb a nízkotučných výrobků.
Místo smažení pokrmů je raději pečte. Artyčok, cibule, česnek, fazole, houby, jablka, mandle, oves, lněné semínko, vlašské ořechy, rýže, ale i sklenka červeného vína denně prokazatelně snižují hladinu cholesterolu v krvi.
Pravidelný pohyb
Pohyb je další prevencí vysokého cholesterolu. Věnujte se alespoň třikrát týdně po dobu 30–40 minut aerobnímu cvičení, ideální jsou například nordic walking, svižná chůze, cyklistika nebo plavání.
Vše provádějte tak, abyste se nezadýchala. Svižné chůzi se můžete věnovat každý den, stačí vzít kamarádku a vyrazit.
Hlavně bez stresu
Stres je ve 21. století jedním z hlavních faktorů, proč stále více lidí trápí vysoký cholesterol. Se stoupající hladinou stresových hormonů totiž stoupá i cholesterol v krvi. Takže kdykoli pocítíte, že je toho na vás přespříliš, relaxujte a meditujte.
Začněte třeba provozovat jógu, která slouží jako prevence stresu, a ještě si díky ní krásně protáhnete tělo. Pravidelně si dopřávejte také relaxační koupele, které uvolní stresem ztuhlé svaly, a rázem vám bude zase do zpěvu.
Vypořádat se se stresem je sice běh na dlouhou trať, ale díky relaxačním a meditačním cvičením vám bude mnohem lépe, což se odrazí i na vašem zdravotním stavu.
Pomoc můžete hledat, a hlavně najít v přírodě
Po rakytníku sice většinou saháme, když jsme nachlazení nebo chceme podpořit imunitu. Skvělý je ale i na vysoký cholesterol. Čistí totiž tělo od odpadních látek a povzbuzuje krevní oběh. Připravte si 500 g plodů rakytníku a 500 ml kvalitního oleje.
Plody rozdrťte, zalijte je olejem zahřátým na 45–50 °C a přelijte do uzavíratelné sklenice. 1–2 týdny nechte stát na tmavém místě.
Každý den sklenicí zatřepejte, poté sceďte a zbytek propasírujte. Užívejte 1 lžičku oleje ráno nalačno. Vyzkoušet můžete také čaj z rozrazilu lékařského.
Zázvorový životabudič
Cholesterol dokáže snížit také zázvor. Udělejte si proto čas od času třeba lahodnou limonádu, která vás nejen krásně osvěží, ale pomůže i eliminovat váš problém.
Budete na ni potřebovat zhruba 5 cm zázvoru, 1 pomeranč, 1 citron, 1 hrst čerstvé meduňky a 1 l vody. Zázvor nastrouhejte najemno, citron a pomeranč nakrájejte na plátky, přidejte meduňku a zalijte vodou.
Nechte 2 hodiny louhovat a poté popíjejte. Pokud ale máte problémy se srdcem, užívejte ho jenom pomálu nebo se poraďte se svým praktickým lékařem.
Čus všichma, taky mám s tím boj. Ale připadá mi, že nezdravě žrát je tak snadný a potom tu máme výsledek. Snažím se ale držet… Časem to snad dobře dopadne.
Super článek, moc díky za info! Já osobně bojuju s cholesterolom už delší dobu a hrozně mi pomáhá pravidelná pohyb a vyjídání se na zdravé věci. Jenom s tím stresom je to někdy horší, ale snad se to taky podaří zlepšit.