nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Zámky a jejich zahrady vás čekají
Zámky a jejich zahrady vás čekají
Už se zase otevírají brány i tam, kde v zimě spali, a parky krásně kvetou

Nejenže se pokocháte pohledem na dávnou krásu, ale uděláte i něco pro své zdraví, když se projdete okolní přírodou. Mnohé ze zámků skrývají navíc velké poklady.

Kde je konec starých časů?

Magnetem jižních Čech jsou zámky Český Krumlov a Hluboká nad Vltavou, kam se návštěvníci hrnou ve velkém po celý rok. Pokud máte raději místa méně zahlcená davy turistů, zkuste například zámek Kratochvíle na Prachaticku.

Jako lovecký letohrádek ho nechal postavit přední český velmož Vilém z Rožmberka. Zámek se objevil třeba ve filmu Konec starých časů.

Na soutoku Nežárky a Hamerského potoka objevíte třetí největší zámecký komplex v naší zemi – Jindřichův Hradec. Větší už jsou u nás jen Pražský hrad a Český Krumlov.

Jindřichův Hradec stojí na bývalém slovanském hradišti a zvlášť zajímavým místem k nahlédnutí tu je tzv. černá kuchyně. Mohli jste ji vidět ve velkofilmu Bathory. Léčitelka zde vařila Alžbětě Bathoryové lektvary.

Dobříš: Dobrý tip pro milovníky starého Egypta. Čeká vás tu výstava o Tutanchamonovi. Jindřichův Hradec: Patří mezi největší zámecké komplexy u nás. Jemniště: Časté tu jsou i svatby, ženil se tady třeba Leoš Mareš. Slavkov: Zámek se pyšní rozsáhlou knihovnou. Buchlovice: Tento barokní klenot zůstal v rukou státu. Kratochvíle: Typické venkovské šlechtické sídlo italského typu. Průhonice: Jarní procházky ve vyhlášeném parku jsou oázou pro tělo i duši. Hrubá Skála: Je to turisticky přitažlivá perla Českého ráje. Klášterec nad Ohří: Najdete tu i léčivé prameny lázní Evženka. Vranov nad Dyjí: Byl to původně hrad, který strážil tento kraj vysoko na skále. Děčín: Typická dominanta města na severu Čech leží na soutoku Labe s Ploučnicí. Hrubý Rohozec: Zejména rozsáhlý anglický park láká na jaře k procházkám. Hřensko: Sokolí hnízdo je oblíbeným výletním zámečkem. Slatinany: Na městečko i zámek ráda vzpomíná slavná rodačka Helena Vondráčková.

Jděte k čertu…

Zámek Hrubá Skála na severovýchodě Čech vám nabídne nejen prohlídky interiérů a ozdravné procházky po okolí, ale můžete se zde také ubytovat. Historická stavba funguje i jako zámecký hotel.

Místo je opředené mnoha pověstmi, například o Dračích skalách nebo o dobývání Janem Žižkou. Tady padla jeho památná věta o tom, že skála patří čertu.

Malebný zámek na úpatí Železných hor, obklopený anglickým parkem, to je Hrubý Rohozec. Tyčí se nad řekou Jizerou nedaleko Turnova. Původně se jmenoval pouze Rohozec a měl za úkol hlídat důležitou obchodní stezku.

Zajímavým zámkem, který nebývá tolik přehlcen davy turistů, ale má příjemnou atmosféru, stojí ve Slatiňanech. Každé jaro tady mohou návštěvníci obdivovat stovky kvetoucích rododendronů a azalek.

Možná potkáte i Tutanchamona

Ve středních Čechách se nachází tolik zámků, že nebudete vědět, kam se vypravit dříve. Mnohé z nich fungují i jako zámecké hotely, můžete si tedy v jejich komnatách prožít pobyt jako z pohádky.

Pokud dáváte přednost těm méně známým a menším zámečkům, zamiřte třeba do Liblice, do Trnové či na Jemniště.

Pokud patříte mezi obdivovatele starého Egypta, pospěšte do překrásného zámku v Dobříši, kde probíhá až do konce května výstava o hieroglyfech a slavném vládci Tutanchamonovi.

Poblíž zámku se můžete také ubytovat v penzionu U tří statkářů, i tento rozsáhlý objekt má svou dávnou historii. Pokud milujete kvetoucí parky, pak musíte určitě do Průhonic.

Tam si vaše oči přijdou na své! Projdete se zde jednou z nejkrásnějších zámeckých zahrad v Evropě, a právě nyní v jarních měsících bude procházka zde jedinečná.

Itálie na dosah

Území jihomoravského Vranova nad řekou Dyjí bylo ideálním místem k osídlení už od pravěku. V dávných dobách tu byl též postaven pohraniční hrad.

Zmínil se o něm dokonce už slavný Kosmas ve své kronice. Dnes tu stojí zámek Vranov nad Dyjí, a pokud se sem chystáte, navštivte středověkou strážní věž, odkud je krásná vyhlídka.

Chcete-li vidět klenot světové úrovně, který se může rovnat i zámkům v Itálii, vydejte se do Buchlovic. Kolem nádherné romantické stavby tu objevíte i rozsáhlý park a v něm plno nádherných květů.

Buchlovice jsou známé zejména svou sbírkou fuchsií. Také zámek ve Slavkově u Brna patří k nejmohutnějším barokním stavbám na Moravě.

Jeho park je krásným místem nejen k procházkám, ale i k aktivnímu odpočinku. Ovšem největším pokladem zámku je jeho rozsáhlá vzácná knihovna.

Křehká sbírka pro Titanic

Hrdě se pne nad řekou a vypovídá o tom, jak důležité bylo jeho poslání v naší historii. Děčínský zámek byl postavený na místě dávného dřevěného hradiště a byl z něj rozhled do dáli po údolích, skalách i po řece.

Zámek vás okouzlí především růžovou zahradou, která byla kdysi nejznámější v celé habsburské monarchii, a obrovskou konírnou. Můžete se projít okruhem zlaté éry zámku nebo navštívit soukromé komnaty současného pána − knížete Františka Thuna.

Tomuto šlechtici náleží i zámek v Klášterci nad Ohří, který je vyhlášený výjimečnou sbírkou porcelánu. Uvidíte tu i kousky, jež vyrobila porcelánka v Březové pro loď Titanic.

Pokud máte rádi turistiku a chcete se projít skalami nad Hřenskem, nevynechejte zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
pavlabenesova

Hodně zajímavý! Miluju cestování a objevování nových míst. A tyhle zámky vypadají úplně božsky. Nejvíc se mi líbí ten nápad s procházkama v přírodě – to je přesně to, co potřebuju po dlouhém týdnu v práci. 😊

markova

Opravdu pěkný přehled! Vždycky mě bavilo umění a historie, takže zámky jsou pro mě to pravý. A ty jejich zahrady… to je prostě bonus. Už se těším, až některé z nich navštívím. 👍

nikolanemcova

Super článek! Já technologie miluju, ale občas se fakt hodí ty mobily nechat doma a jít se projít do přírody. A ty zámky… to musí být nádhera. Určo si některý z nich přidám na seznam ‚musím zkusit‘. Díky za tipy!

sdílejte článek
Související články
Turecko nabízí rozmanité možnosti pro strávení letní dovolené. Luxusní hotelové resorty nabízí skvělé služby, ale místní městečka a letoviska také mnoho památek k poznávání. Letní dovolená v Turecku je další oblíbenou záležitostí českých turistů. Příjemné počasí tu panuje od května až do října, v letní sezoně tu je 12 hodin slunečního svitu a prakticky žádný déšť. Klasika, která neomrzí Oblíbenou […]
Dokonalé pláže, krásná příroda, zajímavé památky a méně turistů. Tady navíc i trochu ušetříte a dovolená bude i tak úžasná! Zkuste něco nového a přitom řeckého! Krásný výhled Portara Zde najdete opravdu nádherné pláže s tyrkysovým Egejským mořem, malebné typické řecké vesničky i bohatou historii, zejména tu antickou. Na ostrově Naxos si užije ideální dovolenou ten, kdo touží po dobrém odpočinku a hlavně klidu. […]
Máte-li hluboko do kapsy, tahle luxusní jihoasijská destinace vám zřejmě zůstane zapovězena. Tedy pokud si netroufnete na velké dobrodružství a nevydáte se na exotické Maledivy na vlastní pěst. Podaří-li se vám vychytat letenky, sen se může stát velmi rychle skutečností. Souostroví Maledivy na jihu Asie v Indickém oceánu tvoří řetězec 19 korálových atolů s celkem […]
Není nad to užívat si na dlouhých písečných plážích a v zátokách si najít diskrétní místo jen pro sebe. Taková je dovolená v italské části Kalábrie. Pokud chcete zažít nefalšovanou italskou atmosféru, pak je pro vás Kalábrie tím pravým místem. Najdete ji v nejjižnější části země jako špičku pomyslné boty. Ač nepatří k nejbohatším regionům, […]
reklama
Partnerské vztahy
Ubližuje, ale i tak ho milujete?
Proč ženy tak často zůstávají ve vztazích, které je ničí? Jak je těžké od sebe odehnat darebáka dřív, než vás úplně vysaje, zničí a odhodí? Když máte nevyřešené problémy z dětství, které se týkají neopětované lásky, máte pak tendence nacházet si muže, s nimiž zažíváte stejné trápení. Protože vás tyto prožitky velmi zasáhly, podvědomě hledáte někoho, kdo by vám je pomohl […]
Co napoví vaše poloha v posteli?
Oblíbená pozice, ve které spolu se svojí drahou polovičkou usínáte, odhalí, jak to mezi sebou máte a v jakém stadiu se váš vztah právě nachází. Ve spánku si totiž nemůžete nic nalhávat. Spánek je očistný nejen pro naše tělo, mysl a duši, ale také je ideální k tomu, abyste si mohla nalít příslovečného čistého vína co se týče vztahu […]
Kolegyně mi záviděla, a tak mi dělala naschvály
Ženy dokážou být někdy opravdu zákeřné. S kolegyněmi jsme myslely, že k nám Eva lehce zapadne. Jenže jako jediná bez dětí i chlapa to těžce nesla a odnášela jsem to právě já. Svou práci v kanceláři miluji, ale jak už tomu běžně bývá, v kolektivu plném žen se nevyhnete intrikám, pomlouvání a naschválům. My jsme se třemi kolegyněmi byly naprosto sehrané a byly […]
Mít se ráda opravdu není sobectví
Naučte se přistupovat k sobě s větší velkorysostí. Buďte na sebe hodná a sama sebe se naučte chválit a ocenit. Budete mnohem šťastnější. Představte si teď, že se pozorujete očima své kamarádky. Neviděla by přece na vás jen nedostatky, o kterých se domníváte, že je máte. Zkuste vyslovit následující větu: Možná nejsem úplně dokonalá, ale některé mé vlastnosti jsou prostě skvělé! Uvědomte […]
Cestování
Costa Brava, divoké pobřeží Španělska
Najdete tu všechno, co k dovolené patří. Moře, kouzelné zátoky, slunce, písečné pláže! A k tomu památky, promenády a odpolední siestu, abyste si dobře odpočinuli. Nádherných pláží tu najdete tisíce, a to jak na severu, tak na jihu. I proto patří Španělsko mezi nejoblíbenější destinace českých turistů. Pro ty z vás, kdo nemají rádi velká vedra, bude výbornou volbou Katalánsko, které leží […]
Baleárská kráska Ibiza – Evropa
Španělské ostrovy jsou vždy sázkou na jistotu. V letních měsících tu je skvělé počasí, a dovolenou si tedy bezezbytku užijete. Nemusíte tu navíc jen polehávat na pláží, lze také poznávat krásná místa. Ostrov Ibiza každoročně láká ke strávení letní dovolené mnoho českých turistů. Je plný pláží a zátok. Ty snadno přístupné bývají přeplněné, a je […]
Kalábrii prostě musíte milovat
Kalábrie, přesněji Kalábrijský poloostrov, je jedním z nejkrásnějších míst, v nichž můžete strávit dovolenou. Ráj prvotřídní gastronomie, milovníků průzračně čistého moře a úchvatných památek – to je italská Kalábrie, jeden z nejnavštěvovanějších turistických regionů v Evropě. Tropea vás překvapí Tím asi vůbec nejoblíbenějším letoviskem je Tropea. Město postavené na skále, respektive výběžnu Monte Poro, leží mezi dvěma zátokami – Sant Eufemia […]
Kam o svatojánské noci
V tuto magickou noc byste neměli zůstávat jen tak doma, vydejte se za dobrodružstvím, užívejte si magie lásky a ozdravení těla. Díky úplňku má svatojánská noc letos velkou sílu. Největší poklady Během této noci se skály rozestupují a cesta ke skrytým pokladům se otevírá. Velké množství pokladů, které ještě nebyly objeveny, se nachází na severu Čech. Například Mikulášská […]
Krása a zdraví
NEJ přítel pudr…
V horkých dnech se pudr pasoval na velmi příjemného a spolehlivého pomocníka, který umí ohlídat krásu vaší tváře. Nechcete se přece lesknout jako zrcadlo… Dejte přednost štětci velkému a hustému, ten totiž dokáže nabrat ideální množství pudru a stejnoměrně ho rozprostřít. Na startu Před použitím štětcem zatřepejte, aby se načechral a oddělily se štětiny. Při nabírání pudru pohybujte štětcem v krabičce […]
Vyzkoušejte chlorelu
Jedná se o přírodní doplněk, který zvýší vaši energii a pomůže detoxikovat tělo od těžkých kovů. Obsažené vitaminy a minerály příznivě působí na správnou funkci jater, přispívají k udržení normálního stavu pokožky. Chlorela podporuje celkovou regeneraci organismu. Pomocník při průjmu Do řady zemí nebo i u nás na dovolenou vyrážíme vybaveni probiotiky v tabletkách nebo léky pro případ průjmu. Mnohem lépe poslouží […]
Pošlete průjem tam, odkud přišel
Průjem může být letní nezvaný host, ale s těmito tipy ho snadno zaženete na ústup. Pamatujte, že prevence je lepší než léčba, a léto si užijete v plné parádě bez zbytečných běhů na toaletu. Takže slunce, moře a zábava – ano! Průjem? Rozhodně ne! Jak na letní grilovačky Léto je časem grilování a osvěžujících ovocných salátů. Ale pozor, dámy! Tyto […]
Bezpečné randění se slunečními paprsky
Na pohlazení od sluníčka se těšíme celý rok. Bronzový nádech pokožku omlazuje a tělo působí tak nějak zdravěji. Pamatujte ale na to, že i opalování je trochu věda a má svá pravidla. Na procházkách a při sportování je nejvíce v ohrožení tvář a dekolt. Nespoléhejte na předpověď počasí, i pod mrakem si můžete spálit nos a nastřádat si pod kůži UVA záření, které […]
Magický svět
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak […]
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To […]
Jak mě uzdravil babiččin kouzelný lektvar
Podle lékařů mi nebylo pomoci. Já ale věřila, že se stane zázrak a já porazím smrt. V těžké chvíli se objevila babička, aby mi poradila. Ještě když jsem slavila své šedesáté narozeniny, říkala jsem si, že jsem zdravý člověk, který si nemá na co stěžovat. A asi jsem se rouhala, protože se sešel rok s rokem, a udeřily problémy ze […]
Základní pravidla učení feng-šuej
Feng-šuej je starobylé čínské umění, které vám ukáže, jak být doma v harmonii s přírodními energiemi a přinést štěstí a lásku. Nejdůležitější zásadou feng- -šuej je udržování čistoty a pořádku. Chaos blokuje tok pozitivní energie a může negativně ovlivnit celý váš život. Základní životní energie se pak nazývá čchi a udržuje rovnováhu a harmonii v přírodě i v lidském těle. Vchod do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
3
0
Would love your thoughts, please comment.x