Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky.
Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení.
Nejen bylinky
Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso nebo kozí sýr.
Co se týká ovoce a zeleniny, ideální je v tomto směru grapefruit, artyčoky, hlávkový a římský salát. Mezi bylinkami pak vybírejte pampelišku, chmel, pelyněk nebo řeřichu.
Na horečku i záněty
Už staří Číňané nedali na hořkost dopustit. Hořká chuť podle nich vysušuje, zpevňuje, odvádí vlhko a ochlazuje.
Díky těmto schopnostem snižují tyto potraviny horečku, krevní tlak, agresivitu, odstraňují otoky i zácpu. Hořká chuť nás podle tradiční čínské medicíny může kromě jiného zbavit i nepříjemných vyrážek a kvasinek.
Lepší trávení
Přirozeně nahořklá jídla jsou pro tělo (samozřejmě s mírou) lepší. Stimulují produkci slin, ale také činnost jater, žlučníku a slinivky, což napomáhá trávení tuků.
Hořké látky rovněž podporují tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku a také pomáhají snižovat chuť na návykový cukr. Hořce chutnajícími potravinami můžete své tělo podpořit k co nejlepšímu využití živin z jídla, které konzumujete.
Rychlejší hubnutí
Hořké potraviny působí pozitivně také na hubnutí, protože potlačují chuť k jídlu. Navíc mají méně kalorií a podporují odbourávání tuků v těle, zrychlují metabolismus a vyvolávají pocit sytosti.
Určitě se podívám na to, jak můžu více zařadit hořké potraviny do své stravy. Velice mě překvapilo, jak široké využití mohou mít, hlavně co se týče trávení a hubnutí. Děkuji za super článek!
Zajímavé čtení! Už dlouho se snažím zařazovat do jídelníčku více zdravých potravin a teď zjišťuju, že některé z mých oblíbených, jako mák nebo pohanku, mají i tyto úžasné účinky. Inspirující!