Mrtvice přichází zdánlivě znenadání a dokáže obrátit život vzhůru nohama. Jen u nás postihne ročně na 30 tisíc lidí. Přesto se lze účinně bránit. Poradíme vám jak!
Třetina postižených mozkovou příhodu nepřežije. Velké množství se musí smířit s trvalými následky a jen zlomek lidí se dá zase dohromady. Riziko mozkové příhody je kromě genetické zátěže svázáno s životním stylem.
Zvlášť, pokud máte neléčený vysoký tlak, kouříte, trpíte nadváhou, stresem, zvýšeným cholesterolem a málo se hýbete. Problémem mrtvice je, že u ní ještě více než u infarktu záleží na rychlosti, s jakou se dostanete do nemocnice.
Začíná to nenápadně
Důležité je nepřehlédnout první varování, kde příznaky do 24 hodin odezní. Může to být zhoršení mimiky v obličeji. Nemůžete se usmát, našpulit rty, snížená hybnost, brnění končetin a zhoršení řeči.
Projevy „malé“ mrtvice mohou být ještě víc nenápadné. Třeba jen mravenčení v rukou či drobné poruchy zraku. To vše je důvod pro okamžité volání lékařské pomoci. Příští ataka už totiž může být úplně o něčem jiném.
Když mrtvice zaútočí
Co se v tu chvíli v těle děje? Podobně jako při infarktu se ucpe céva zásobující určitou část těla okysličenou krví. V tomto případě v mozku.
To způsobí, že přestanete cítit jednu část těla. Nemusíte v ní ztratit hybnost zcela, může vás jen brnět, jako kdybyste si ruku přeležela. Další příznaky se týkají mluvy.
Můžete zcela přestat mluvit. Varováním je i náhle rozostřené vidění, točení hlavy, ztráta rovnováhy nebo silné bolesti hlavy. Typickým příznakem mrtvice je povislý koutek rtů na jedné straně obličeje.
Jak zjistit mrtvici?
Pokud máte podezření, že se o někoho z blízkých pokouší mrtvice, poproste ho, aby se zkusil usmát. Člověk s probíhající cévní mozkovou příhodou není schopen se usmát či vypláznout jazyk. Nebude schopen zopakovat ani prostinkou větu a nedokáže dát obě ruce nad hlavu.
Jak postupovat?
Pokud u někoho objevíte některý z příznaků, ihned volejte linku 155. V případě intenzivnějšího průběhu mrtvice, kdy postižený upadne do bezvědomí, jej uložte do stabilizované polohy, uvolněte mu dýchací cesty a teprve poté přivolejte záchranku.
Pokud nedýchá, začněte s resuscitací. Nemocnému nikdy nezvedejte nohy nad úroveň hlavy. Tím by se mohl zvýšit nitrolební tlak a zhoršit celkový průběh mrtvice.
Častá příčina? Arytmie
Arytmie sama o sobě život neohrožuje, musí se však léčit. Jenže mnoho pacientů o těchto problémech ani neví. Přitom stačí zajít na běžnou prohlídku k praktickému lékaři, který problémy odhalí na EKG.
Fibrilace je častější u lidí s vysokým tlakem, kde je riziko cévní mozkové příhody až pětinásobné. Při fibrilaci se hromadí krev v srdeční komoře, a roste tak riziko vzniku sraženiny v srdci. Ta se pak může utrhnout a krevním řečištěm doputovat až do mozku.