Zima má na naše srdce negativní vliv, a proto není překvapením, že právě v chladných měsících bývá riziko infarktu vyšší než jindy.
Ať už jste kardiaci, nebo ne, je důležité o srdce správně pečovat. Pravidelně ho posilujte, vyhnete se tak závažným problémům. Koneckonců, srdce máte jen jedno!
Teplotní výkyvy, kratší den, sychravé počasí, nedostatek vitaminů a minerálů, depresivní stavy… To všechno neblaze působí nejen na psychiku, ale i na srdce. Pokud však budete pravidelně dodržovat pár kroků, můžete ho mít stále zdravé.
Jezte hodně zeleniny a dejte šanci rybám
Za vznikem srdečních onemocnění stojí nedostatek omega-3 mastných kyselin a vitaminu D. Pokud je však budete pravidelně doplňovat, vyhnete se nejen vysokému cholesterolu, ale také riziku infarktu a nádorů.
Do jídelníčku zařaďte především ovoce, zeleninu a ryby. Ty by se na vašem stole měly objevit alespoň třikrát týdně. Dopřávejte si také hodně ořechů a vajec.
Čemu byste se naopak měli vyhnout velkým obloukem, je samozřejmě smažené jídlo, nadměrná konzumace sladkého, sycených a energetických nápojů a alkoholu.
Srdci také velice škodí sůl. Pokud tedy rádi solíte, raději vsaďte na koření nebo bylinky, které sůl dokážou bez problémů nahradit.
Zachumlejte se do peřin
Občas máte starostí až nad hlavu a mnohdy kvůli tomu místo spánku zíráte klidně i několik hodin do stropu? Tak pozor!
Nedostatek spánku je úplným strašákem pro vaše srdce a vůbec nezáleží na tom, kolik vám je let či zda máte nadváhu, nebo ne. Zaměřte se proto na spánkovou hygienu a udělejte si takový malý rituál.
Než si půjdete lehnout, pořádně v ložnici vyvětrejte. Ideální teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 18 a 20 °C. Poté můžete použít bylinkový relaxační sprej s levandulí nebo meduňkou.
Dbejte také na to, abyste se naposledy najedli víc než hodinu před tím, než ulehnete do peřin. A myslete na to, že byste měli chodit spát vždy ve stejnou dobu, nejlépe před půlnocí.
Ve zdravém těle ještě zdravější duch
Vyrazte svižnou chůzí ven minimálně třikrát týdně zhruba na 30 až 50 minut a vaše srdce vám opravdu poděkuje. Snížíte tím riziko srdečních chorob, a dokonce i mrtvice o 35–50 procent!
Pobyt v přírodě navíc blahodárně působí i na psychiku, která není v zimě zrovna v kondici. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.
Jen si dávejte pozor na přehnanou aktivitu, jelikož zima sama o sobě je pro vaše srdce velkou zátěží, a zvlášť když je venku špatný tlak, mohlo by to mít opačný účinek. Cvičit ale můžete samozřejmě i doma.
Pro stimulaci správné srdeční aktivity se rovně postavte, lehce pokrčte kolena a před hrudním košem propojte dlaně. Zhluboka se nadechněte a s výdechem posouvejte lokty k jedné straně a kolena ke druhé.
Dejte sbohem stresu
Dlouhodobý stres zvyšuje krevní tlak a má také negativní dopad na hladinu cholesterolu v krvi. Začněte s tím bojovat, dokud je ještě čas. Nejlepším řešením je meditace. Možná si řeknete, že na tom nic není, opak je ale pravdou.
Naučit se správně meditovat a takzvaně úplně vypnout, je běh na dlouhou trať a trvá i celé měsíce, než se vám to podaří. Věřte však, že to stojí za to! Nebojte se také využít služeb terapeuta, v dnešní době je to naprosto normální a vůbec není zač se stydět.
Nepodceňujte prevenci!
K praktickému lékaři, zubaři a gynekologovi chodíte automaticky. A stejně tak by to mělo být i s kardiologem, zvlášť po čtyřicítce.
Možná si myslíte, že vás žádné problémy netrápí, kardiovaskulární choroby ale o sobě dlouho nedávají vědět. Nechte si změřit krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, ať víte, na čem jste.