Zima je živnou půdou pro různé nemoci. Mezi ty vzhledově nepříjemné patří opary. Kvůli pálivým a bolavým puchýřkům jsou jindy láskyplné polibky příliš žhavé. A nakažlivé…
Samoléčba oparů je velice účinná, důležité ale je podchytit příznaky včas. Vyzkoušejte babské rady a sílu mocných bylinek, a budete mít jednou provždy po problému.
Léčivé a hojivé mastičky a odvary z měsíčku
Jestliže trpíte na opary, můžete jim dát navždy sbohem. Říká se totiž, že měsíček lékařský puchýře nejen rychle hojí, pravidelným užíváním můžete zahubit i virus, který je způsobuje. Můžete si z něho dělat odvar nebo vyrobit mast.
Na tu budete potřebovat 250 g sádla a zhruba 50 květů byliny. Sádlo nejprve rozehřejte, poté do něj přidejte květy a nechte do druhého dne stát. Další den směs opět rozehřejte a pak přeceďte.
Použijte voňavou meduňku
S opary umí zatočit také meduňka. Mast uděláte stejně jako tu měsíčkovou, jen s tím rozdílem, že místo květů použijete lístky. Krém ze slézu zase vyrobíte tak, že pomelete čerstvé květy a budete si jimi postižená místa potírat. Bylina je bohatá na vitamin B a C.
Houbová tinktura
Penízovka sametonohá je považována za zázračnou houbu, především při léčbě ekzémů a oparů. Vyrobte si z ní proto tinkturu. Jednu lžíci sušených hub zalijte 30 ml alkoholu a nechte dva týdny stát při pokojové teplotě.
Tinkturu poté přefiltrujte a skladujte v lahvičkách v lednici. Užívá se třikrát denně po 20–25 kapkách rozmíchaných ve vodě, ale můžete jí opary jenom zvenku potírat.
Vyzkoušejte mocný černohlávek, grep nebo rakytník
Oleje z rakytníku a grepového jadérka jsou skvělé nejen na opary, ale i celkově pro naše zdraví. Grep navíc hojí i problémy v ústní dutině a je považován se za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik, o léčivých účincích rakytníku ani nemluvě.
Oba oleje seženete v lékárnách. Doma si ale můžete udělat ten z černohlávku. Hrst sušené byliny zalijte olivovým olejem a nechte v horké vodní lázni 30 minut louhovat. Ret pak už jen stačí opakovaně potírat.