Pokožka kolem kloubů je neustále namáhána, proto bývá více zbytnělá a má tendenci rychleji vysychat. A tak je nutné nasadit speciální péči a výživu.
Máte kůži na loktech hrubší a sušší než okolní pokožku? Nebo se vám na ní dokonce dělají tmavší skvrny a kůže se nepříjemně olupuje?
Stává se to běžně i lidem s normální nebo mastnou pokožkou. A je nejvyšší čas s tím začít něco dělat!
Citlivost kůže s věkem roste
I lokty stárnou. U zralejší pleti dochází ke zpomalení regenerace buněk, kůže je křehčí a více dehydrovaná. Často tak dochází ke zvýšenému pronikání chemických látek nebo alergenů přes kůži, což ji dále poškozuje.
Suchá kůže potřebuje hlavně hydratovat. V každodenní péči je pak dobré začít používat produkty určené pro citlivou a suchou pokožku.
Lokty toho musejí vydržet hodně. Nejenže kůže kolem kloubů nemá téměř žádnou ochrannou vrstvu podkožního tuku, ale navíc se lokty stále ohýbají, často se o ně opíráme a otírají se i o oblečení.
U stolu trpí
I zcela nenáročná práce v kanceláři je pro lokty velká námaha: kůže je napnutá, opíráte se, neustále ruce šoupete po stole. Dopřejte jim proto pravidelnou hydrataci.
Večer po koupeli je promažte mastnějším krémem nebo olejem, během dne je několikrát promazávejte lehkým gelem.
Stará kůže musí pryč
Nebojte se na lokty použít i peeling, jen to s ním nesmíte přehánět. Jemný peeling 2× týdně zbaví lokty jen odumřelé kůže a šupinek, a pokožka bude hladší a projasněnější, protože tmavší barvu může mít na svědomí i hromadění odumřelých kožních buněk.
Ideální čas je po koupeli, nejlépe olejové. Kůže na těle je po ní vláčná a dá se s ní lépe pracovat. Po osušení nezapomeňte lokty pořádně promazat.
Pozor na chemii
Kůži může dráždit a vysušovat příliš horká voda, třeba při kupání nebo sprchování, ale také nevhodná kosmetika nebo chemie, se kterou přijde do styku. Nesvědčí jí například chlor, proto pozor na časté návštěvy bazénu.
Vyhněte se také agresivním mýdlům a opatrně s pracími přípravky. Čím více kůži budete zatěžovat, tím více péče jí musíte věnovat.
Zkuste babské triky
Vyzkoušet můžete i ověřené praktiky našich babiček, které věděly, co na suché lokty zabírá i bez zbytečně drahých krémů.
Na přesušenou kůži na loktech si například nanášely med nebo používaly rozkrojený a vymačkaný citron, který se navíc postaral i o zesvětlení tmavších míst. Z přírodních prostředků toho ale můžete využít ještě víc.
Avokádo
Rozkrojte avokádo, vyjměte pecku a dužinu vydlabejte. Na vnitřní stranu slupky nakapejte pár kapek citronu, jednu slupku přiložte na pár minut na loket a poté ho s ní několik dalších minut jemně třete.
Postup zopakujte s druhou půlkou slupky i na druhém loktu. Nakonec opláchněte vlažnou vodou, lehce osušte a namažte lokty výživným krémem.
Banánová slupka
Než vyhodíte slupku od banánu do koše, využijte ji k vylepšení svých loktů. Jsou v ní totiž obsažené mastné kyseliny, které přispívají k hydrataci pokožky, a tím také snižují její rychlé vysychání a drsnost.
Stačí si jemně potírat vnitřní částí banánové slupky pokožku loktů alespoň po dobu 10 minut, poté ji opláchnout vlažnou vodou a natřít krémem.
Olivový olej a hnědý cukr
Hnědý cukr přispěje k odstranění suché kůže, olivový olej dokonale hydratuje a dodá výživu. Smíchejte v misce 1/4 šálku hnědého cukru se 1/4 šálkem olivového oleje a dobře promíchejte.
Můžete přidat i lžíci medu. Směs naneste na lokty a 10 minut je krouživými pohyby jemně masírujte. Poté opláchněte studenou vodou.
Dobré rady:
• Na lokty dejte poloviny vymačkaného citronu a opřete se o ně na 10 minut.
• Pokud je suchá kůže rozsáhlá, zarudlá a bolestivá, zajděte k lékaři.