Tropické letní počasí, cesty na dovolenou nebo silně klimatizované budovy. To vše nám dává zabrat. Proto nepřeceňujte své síly, abyste neskončili v nemocnici.
Vysoké teploty, těžký hutný vzduch a ostré sluneční paprsky mohou představovat doslova výbušnou směs. A opatrní by měli být hlavně ti, kteří mají nemocné srdce..
Pozor na velké teplotní rozdíly
V létě by si lidé, kteří trpí hypertenzí, měli dávat pozor na teplotní rozdíly, které mohou způsobit nebezpečné výkyvy krevního tlaku. Především při přechodu ze silně klimatizovaných místností do venkovního prostředí.
Ideální rozdíl mezi teplotou uvnitř prostor a venku by neměl být větší než 5 °C. Rozhodně se také nedoporučuje skákání do ledové vody, ale spíše postupné ochlazování.
Studené pivo na žízeň? Raději zapomeňte
Tělo se vyrovnává s horkým počasím pomoci vlastních regulačních procesů, rozšířením cév a zvýšeným pocením, se kterým dochází i k úbytku vody a minerálních látek z těla. Tělesná dehydratace tak může stát za kolísáním krevního tlaku.
A pokud užíváte léky na snížení tlaku, mějte na paměti, že mohou odvodňovat organismus.
Proto je nutné dodržovat pitný režim. Lékaři ale varují hasit žízeň alkoholickými nápoji, protože nápoje s vyšším obsahem alkoholu, a platí to i o silnějších pivech, tekutiny nahradí nedostatečně.
Samotný alkohol je pro srdce nebezpečnou látkou, která zhoršuje jeho funkci a zvyšuje riziko poruch srdečního rytmu, varují kardiologové.
Vyhněte se kávě
V létě je nejvhodnější pít hlavně čistou vodu a ovocné neslazené čaje. V příliš horkých dnech je důležité vyhnout se pití více šálků kávy, která odvodňuje. Pít by se mělo rovnoměrně po celý den. Ideální je alespoň dva litry denně.
Nebojte se pohybu
Existuje několik mýtů o tom, že kardiaci by se neměli v létě příliš zatěžovat a sportovat. Samozřejmě, pokud berete léky na tlak či cholesterol a je vám nad 65 let, rozhodně není dobré běžet ve vedru maraton nebo cvičit v posilovně se silovou zátěží. Pohyb po celý rok je pro celkové zdraví ale velmi důležitý.
V horkých dnech preferujte plavání nebo chůzi v lese. S pravidelným pohybem se zlepší výkonnost vašeho kardiovaskulárního aparátu, ale také se zlepší funkce cév.