Žaludek na vodě, motání hlavy, slabost, únava… Abyste se těchto problémů zbavili, nemusíte hned běžet k doktorovi. Zkuste si pomoct sami a využijte všechny prostředky, které najdete v každé domácnosti.
Každého z nás občas přepadne bolest hlavy, nevolnost či únava. Pokud to není dlouhodobý stav, není potřeba panikařit. I když jsou nevolnosti všeho druhu nepříjemné, nemusejí nic znamenat. Zkuste nad nimi vyzrát přírodní cestou.
Kopr
Pokud vás bolí břicho a máte pocit, že jste nafouklí, sáhněte po kopru. Obsahuje éterické oleje, které pomáhají uvolňovat střevní plyn a zlepšují trávení. Můžete si z něj připravit čaj, nebo ho přidat do jídel.
Koprový výluh je jednoduché připravit – na jednu lžíci sušeného kopru dejte jeden šálek vody. Můžete si ho přisladit medem nebo dochutit citronem. Užívejte koprový výluh dvakrát až třikrát denně.
Zázvor
K řešení nevolností, bolestí žaludku a průjmů, se v tradiční čínské medicíně užívá více než dva tisíce let. Jeho aktivní složky, jako je gingerol, ovlivňují trávicí a centrální nervový systém. Kousek zázvoru můžete rozžvýkat syrový, nebo si z něho udělat čaj.
Jeho konzumace ale není neomezená. Překročení denní dávky, která činí čtyři gramy zázvoru čerstvého nebo gram sušeného, by vám naopak mohlo přitížit – vyvolat průjem nebo zvracení.
Máta peprná
Podle dávných zkušeností ulevují od stavů nevolnosti jak listy máty peprné, tak i olej, který se z ní vyrábí. Lístky máty můžete žvýkat, zalít je vodou a následně vypít jako čaj.
Fenykl
Dalším užitečným pomocníkem je fenykl, který má antispasmodické účinky a pomáhá uvolňovat křeče v trávicím traktu. V hmoždíři rozdrťte lžíci fenyklových semínek, díky tomu se z nich snáze uvolní všechny prospěšné látky. Rozdrcená semínka zalijte vroucí vodou a 15 minut je louhujte.
Skořice
Slouží k léčbě trávicích poruch, plynatosti, nadýmání, pálení žáhy a nevolností. Zkuste popíjet skořicový čaj – stačí přidat tyčinku cejlonské skořice do sklenice vody a nechat louhovat 10 minut.
Kmín
Na zmírnění nevolností, zácpy i průjmu je vhodný kmín. Skvěle funguje kmínový výluh. Dvě lžičky (asi 10 gramů) mletého nebo drceného kmínu zalijte 250 ml horké vody a dejte na 10 minut odstát. Sceďte, nechte dojít na pokojovou teplotu a pomalu v klidu popíjejte.